BLOG WE LAW YOU 24/(41)/22. DATA PUBLIKACJI: 04/09/2022 AUTOR: Bartłomiej Kobyliński
Z JAKICH ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ, LEKÓW, WYROBÓW MEDYCZNYCH I ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA MOGĄ KORZYSTAĆ UBEZPIECZENI W RAMACH POWSZECHNEGO SYSTEMU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH? NA JAKICH ZASADACH UBEZPIECZENI MOGĄ UZYSKAĆ DOSTĘP DO ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ I W JAKI SPOSÓB SĄ FINANSOWANE? KWESTIE TE, ISTOTNE DLA KAŻDEGO PACJENTA, KWESTIE OMAWIAMY W NAJNOWSZYM ARTYKULE.
Prawa pacjenta należy wyraźnie odróżnić od uprawnień pacjenta (ubezpieczonego) do świadczeń opieki zdrowotnej w związku z podleganiem powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu. O ile prawa pacjenta, uregulowane przede wszystkim w Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, są w jakimś stopniu znane pacjentom dzięki obowiązkowi informacyjnemu oraz ich klarownemu ujęciu w jeden akt prawny, to kwestia uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej są materią znacznie mniej rozumianą i znacznie bardziej skomplikowaną.
Uprawnienia przysługujące pacjentowi w związku z podleganiem przez niego powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, które są finansowane ze środków publicznych regulowane są przede wszystkim w:
Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - określa ona jakich świadczeń ("usług") zdrowotnych może korzystać świadczeniobiorca. Ustawa ta reguluje również towarzyszące świadczenia zdrowotne, to jest zakwaterowanie i wyżywienie w podmiocie leczniczym, ewentualnie zakwaterowania poza zakładem leczniczym, a także transportu.
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - dotyczy świadczeń rzeczowych ("produktów"), z jakich może korzystać ubezpieczony pacjent w ramach świadczeń gwarantowanych. Świadczenia rzeczowe obejmują trzy podstawowe grupy: (1) leki, o których mowa w ustawie - Prawo farmaceutyczne, (2) wyrobach medycznych, których dotyczy ustawa o wyrobach medycznych, a także (3) środki spożywcze specjalnego przeznaczenia w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ponadto ustawa wymienia osoby, które - pomimo braku ubezpieczenia - mają prawo do świadczeń ze względu na szczególne okoliczności - ubóstwo, małoletniość, ciążę, posiadające status uchodźcy, studenta lub doktoranta i inne. Osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczeniu zdrowotnego wskazuje art. 66 ustawy. Prawo do świadczeń przysługuje od momentu zgłoszenia ubezpieczeniowego, niezależnie od rzeczywistej zapłaty składki. Prawo szczegółowo reguluje terminy powstania i wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które nie są objęte tym obowiązkiem z żadnego tytułu, mogą dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia, opłacając składkę, zgodnie z art. 68 ustawy. Sposób obliczania wysokości składki zdrowotnej określają artykuły 79-94 ustawy.
Dokumentem potwierdzającym prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej jest karta elektroniczna ubezpieczenia zdrowotnego. Podmiot medyczny może potwierdzić prawo do świadczeń na podstawie okazanego dowodu tożsamości oraz potwierdzenia z systemu informatycznego. Jeśli nie ma możliwości uzyskania takiego potwierdzenia (pacjent "świeci się na czerwono w systemie"), istnieje możliwość wykazania prawa do świadczeń na podstawie innego dokumentu lub pisemnego oświadczenia. W przypadku, gdy świadczeń zdrowotnych udzielono pomimo, że pacjent nie posiadał ubezpieczenia zdrowotnego, w tym gdy złożone oświadczenie okaże się nieprawdziwe, jest zobowiązany do zwrotu jego kosztów (art. 50 ust. 16 ustawy). Istnieje możliwość umorzenia tej kwoty w całości lub części, bądź też rozłożenia jej na raty.
W stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie, w pozostałych zaś przypadkach - zgodnie z harmonogramem przyjęć. Dostęp do wielu licznych świadczeń wymaga uprzedniego uzyskania skierowania lekarskiego. W przypadku świadczeń szpitalnych oraz innych o charakterze stacjonarnym i całodobowym, a także świadczeń specjalistycznych, pacjenci są umieszczani na liście oczekujących, zgodnie z harmonogramem przyjęć. Ustawa zawiera bardzo szczegółowe przepisy dotyczące prowadzenia harmonogramu przyjęć, informowania o dostępnych miejscach, a nawet - w przypadku świadczeń szpitalnych i specjalistycznych - możliwość elektronicznego zapisu i monitorowania miejsca w kolejce (art. 23a). W tym celu pacjenci mogą korzystać z Informatora dostępnego na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. Pacjent ma prawo wyboru podmiotu leczniczego, w którym korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej, tj. skorzystania z nich w takim podmiocie medycznym, który oferuje najbardziej dogodny dla niego termin. Niektóre grupy osób, takie jak m.in. kobiety w ciąży, inwalidzi, honorowi dawcy krwi mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, a także innych szczególnych uprawnień przewidzianych w ustawie. Podobnie, w przypadku niektórych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej, od pacjentów nie wymaga się skierowania.
Art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zawiera katalog (rodzaje) świadczeń gwarantowanych. Szczegółowy wykaz świadczeń każdego z tych rodzajów zawarty jest w rozporządzeniach ministra zdrowia i może być on uzupełniany po przeprowadzeniu opisanej w ustawie procedury konsultacji i uzyskaniu rekomendacji (art. 31a i n). Świadczenia gwarantowane obejmują:
świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, o których mowa w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Podstawowa opieka zdrowotna stanowi miejsce pierwszego kontaktu ubezpieczonego z systemem ochrony zdrowia, z wyjątkiem sytuacji, w których świadczeniobiorca znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz przypadków, gdy świadczenia zdrowotne udzielane są bez skierowania (m.in. świadczenia ginekologa i położnika, dentysty, wenerologa, onkologa czy psychiatry). Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje nieodpłatne świadczenia lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej, świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, transport sanitarny, a także badania diagnostyczne leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze.
wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Obejmują badania diagnostyczne, procedury zabiegowe ambulatoryjne, świadczenia w chemioterapii, inne świadczenia ambulatoryjne, a także świadczenia wykonywane w celu realizacji programów lekowych, świadczonych przez lekarzy specjalistów, tj. którzy posiadają specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny. Dziedziny specjalizacji określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, obecnie jest ich dokładnie osiemdziesiąt sześć i nie sposób ich przytoczyć w tym artykule. Omawiane świadczenia gwarantowane, oprócz porad, obejmują także badania diagnostyczne, w tym pobieranie próbek do badań laboratoryjnych, oraz procedury zabiegowe, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, to znaczy poza szpitalem, w gabinetach zabiegowych (ambulatoriach) przychodni, poradni, ośrodku zdrowia, lecznicy lub ambulatorium z izbą chorych a także zakładzie badań diagnostycznych i medycznym laboratorium diagnostycznym (art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej). Rozporządzenie określa dodatkowe warunki, w szczególności wyposażenie w wyroby medyczne i inne urządzenia, które powinny posiadać ambulatoria, w których udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Hospitalizacja to całodobowe udzielanie świadczeń gwarantowanych w trybie planowym albo nagłym, obejmujące proces diagnostyczno‑terapeutyczny oraz proces pielęgnowania i rehabilitacji, od chwili przyjęcia świadczeniobiorcy do chwili jego wypisu albo zgonu. Ubezpieczony ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza, lekarza dentysty lub felczera, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. Omawiane rozporządzenie to bardzo obszerny akt prawny, obejmujący przede wszystkim listę jednostek chorobowych, które są leczone w warunkach szpitalnych. Są one opisane poprzez listę procedur medycznych oraz listę rozpoznań (rodzajów leczonych chorób). W zakresie niezbędnym do ich wykonania, rozporządzenie określa też badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, a także warunki jakie musi spełniać podmiot udzielający takich świadczeń, w szczególności w zakresie posiadania personelu o odpowiednich kwalifikacjach oraz wyposażenia.
w zakresie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, poza rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, znaczenie ma także Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Opieka zdrowotna nad osobami z zaburzeniami psychicznymi jest wykonywana w ramach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, zwłaszcza psychiatrycznej opieki zdrowotnej – w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej, szpitalnej i środowiskowej oraz w domach pomocy społecznej (art. 5 ustawy). Świadczenia opieki zdrowotnej, oprócz lekarzy specjalistów, udzielane są także przez psychologów, psychoterapeutów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów środowiskowych, czy instruktorów terapii uzależnień. Przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego chronią prawa osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym szczegółowo określają w jakich przypadkach możliwe jest zastosowanie przymusu fizycznego wobec pacjenta.
o świadczeniach gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej wykonują lekarze posiadający lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej lub balneologii i medycyny fizykalnej, a także zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane przez fizjoterapeutów posiadających kwalifikacje określone w ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielane są w ambulatorium (gabinet, zakład rehabilitacji lub fizjoterapii), stacjonarnych - szpitalnych, ośrodka lub oddziału dziennego, a także domowych, w określonych w rozporządzeniu przypadkach.
ubezpieczonemu przysługują świadczenia pielęgnacyjne lub opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczenia opieki długoterminowej udzielane są pacjentom wymagającym ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, ale nie hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Ich zakres reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Są one udzielane w warunkach domowych, a także w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Przyjęcie do zakładu następuje na wniosek, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, które reguluje także zasady ponoszenia opłaty za pobyt w zakładach opiekuńczych.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Załącznik do rozporządzenia wskazuje rodzaje świadczeń, a także jak często ubezpieczeni mają prawo do korzystania z nich. Przykładowo, kompleksowe badanie stomatologiczne przysługuje raz rocznie, ale wizyta kontrolna już trzykrotnie. Pacjentowi zgłaszającemu się z bólem świadczenia gwarantowane są udzielane w dniu zgłoszenia (§ 6 Rozporządzenia). Prawo do dodatkowych świadczeń z zakresu stomatologi posiadają dzieci, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne. Organizację gabinetów stomatologicznych w szkołach reguluje ustawa z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego określa ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych,a także rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przysługuje na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową i z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego należy czytać łącznie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do której wielokrotnie odsyła. Świadczenia w tym zakresie realizowane są przede wszystkim w przypadku stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, polegającego na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (art. 3 pkt 8 ustawy). Świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego są udzielane przez zespoły ratownictwa medycznego (rozporządzenie przewiduje wymagania co do ich składu osobowego oraz wyposażenia), a także szpitalne oddziały ratunkowe i centra urazowe. Odmiennie w stosunku do omówionych powyżej, regulowana jest kwestia kolejności dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego, którą ustala się na podstawie zasad segregacji medycznej (tzw. triażu). Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się poprzez System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, którego podstawy prawne określa ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego.
warunkiem skorzystania ze świadczeń opieki długoterminowej jednoczesne niekorzystanie z podobnych świadczeń - z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka i leczenie objawowe świadczeniobiorców chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące, ograniczające życie choroby. Opieka ta jest ukierunkowana na poprawę jakości życia, ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych (par. 3 rozporządzenia). Są udzielane w warunkach stacjonarnych - w hospicjum stacjonarnym lub w oddziale medycyny paliatywnej, domowych − w hospicjum domowym, a także ambulatoryjnych − w poradni medycyny paliatywnej. Wykaz jednostek chorobowych, w związku z którymi ubezpieczonemu przysługuje prawo do świadczeń w omawianym zakresie, zawiera załącznik do rozporządzenia. Ostatnie nowelizacje rozporządzenia wprowadziły do jego treści przepisy dotyczące perinatalnej opieki paliatywnej, mających na celu wsparcie rodziców dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji. Zgodnie z ustawą, świadczenie wysokospecjalistyczne to takie, których udzielenie świadczenia wymaga wysokiego poziomu zaawansowania technicznego świadczeniodawcy i zaawansowanych umiejętności osób udzielających świadczenia, oraz których koszt jednostkowy świadczenia jest wysoki. Rozporządzenie wskazuje jako gwarantowane świadczenia specjalistyczne przede wszystkim transplantacje oraz zaawansowane operacje kardiochirurgiczne.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Podstawy prawne funkcjonowania programów zdrowotnych regulują art. 48 i n. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 5 pkt. 30 tej ustawy, program zdrowotny to zespół zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej (...), polegających na wykrywaniu i zrealizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych oraz poprawy stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców. Programy zdrowotne dotyczą więc zidentyfikowanych potrzeb zdrowotnych określonej grupy ubezpieczonych, są opracowane, wdrażane, realizowane i finansowane przez NFZ. Ubezpieczony ma prawo do udziału w programach zdrowotnych. Obecnie prowadzonych jest siedem programów zdrowotnych: program profilaktyki chorób odtytoniowych w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), program profilaktyki raka szyjki macicy, program profilaktyki raka piersi, program badań prenatalnych, ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, leczenie dzieci ze śpiączką a także leczenie dorosłych ze śpiączką.
NFZ finansuje koszty leczenia za granicą pacjentów ubezpieczonych w Polsce. Ustawa przewiduje trzy tryby tego finansowania: (1) zwrotu kosztów, które pacjent samodzielnie poniósł w związku z otrzymaniem świadczenia gwarantowanego na terytorium innego państwa UE; (2) na podstawie uprzedniej decyzji prezesa NFZ; 3) w trybie przewidzianym przez przepisy rozporządzeń UE. W pierwszym z wymienionych środków, zwrot kosztów następuje zasadniczo na podstawie wniosku i przedstawionych rachunków, w kwocie nie wyższej, niż rzeczywiście poniesione wydatki. Uprzedniej zgody prezesa NFZ, wydawanej w formie decyzji administracyjnej, wymagają wykonywane za granicą świadczenia opieki zdrowotne wymienione w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 września 2020 r. w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z jego treścią, zgody wymaga każdorazowy pobyt w szpitalu (bez względu na rodzaj świadczenia), a także wymienione w nim świadczenia specjalistyczne, które mogą być wykonywane również w warunkach ambulatoryjnych. Zasadniczo przyjąć należy, że każdy planowy wyjazd na leczenie do innego państwa UE, będzie wymagał zgody Prezesa NFZ. Przesłankami udzielenia takiej zgody są w szczególności niemożliwość uzyskania danego rodzaju świadczenia w Polsce (niedostępność leku lub metody klinicznej), a także gdy stan zdrowia pacjenta uniemożliwia dalsze oczekiwanie w kolejce do uzyskania świadczenia. W celu określenia czy czas oczekiwania nie jest zbyt długi stosuje się kryteria zawarte w Rozporządzeniu z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i kryteriów ustalania dopuszczalnego czasu oczekiwania na wybrane zakresy świadczeń opieki zdrowotnej. Ma ono jednak bardzo ogólny charakter, który należy uwzględnić przy indywidualnej ocenie każdego przypadku.
Pacjentom przysługuje, na zlecenie lekarza, bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego do najbliższego podmiotu leczniczego w celu otrzymania niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w przypadkach nagłych i wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia. W pozostałych przypadkach pacjenci mogą korzystać z usług przewozu medycznego odpłatnie lub za częściową odpłatnością. Prawo dopuszcza możliwość transportu medycznego do podmiotu leczniczego poza granicami Polski.
Spośród uregulowanego w art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wyłączyliśmy te, które dotyczą nie tyle świadczeń rozumianych jako "usługi", ale jako "produkty". Odnosi się to do leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Oprócz przepisów prawnych, regulujących zakres i warunki ich dostarczania pacjentom, stosuje się również znaczną ilość przepisów szczegółowych, określających właściwości, bezpieczeństwo, sposób wytwarzania, warunki obrotu, ale również określające praktycznie istotne dla pacjenta kwestie, które także omawiamy w tym artykule.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt. 8 i 14 ustawy, ubezpieczonemu przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu zaopatrzenia oraz dostępu w aptece na receptę, w leki, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyroby medyczne, na zlecenie osoby uprawnionej, oraz ich naprawy, o których mowa w ustawie o refundacji. W pierwszej kolejności, zajmijmy się kwestią leków, gdyż dotyczą ich także kolejne punkty omawianego przepisu. Art. 15 ust. 2 pkt 16 - 17a wskazuje na prawo ubezpieczonego do dostępu do programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii, leków sprowadzanych z zagranicy i ratunkowych technologii lekowych. Podstawowe akty prawne, do których należy odnieść się ustalając uprawnienia ubezpieczonego w zakresie leków to: (1) Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne; (2) Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty; (3) wspomniana już na wstępie Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych; a także często aktualizowane (4) Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wskazują jakie leki (a także wyroby medyczne i środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego) - już w odniesieniu do ich nazw - oraz w jakich przeznaczeniach medycznych podlegają refundacji (pełna lista to ponad 1700 stron). Ale po kolei. Ubezpieczonemu przysługuje prawo do:
bezpłatnego zapewnienia leków, przysługuje pacjentowi przyjętemu do szpitala lub innego zakładu leczniczego udzielającego świadczeń stacjonarnych, a także oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych oraz udzielaniu pomocy w stanach nagłych (art. 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).
dostępu do leków na receptę, w tym całkowitego lub częściowego finansowania kosztów leków (refundacji). To, jakie są to konkretnie leki, na podstawie odesłania zawartego art. 37 ustawy o refundacji, regulują wspomniane już obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykaz leków refundowanych. W przypadku, gdy leki wydawane są odpłatnie, osoba wystawiająca receptę określa w niej odpłatność, zgodnie z art. 96a ust. 8 pkt. 7 Prawa farmaceutycznego. Odpłatność nie musi być określona w sytuacji, gdy lek występuje w wykazie w jednej odpłatności. Odpłatność zazwyczaj jest określana na recepcie symbolami: B - wydawane bezpłatnie, R - wydawane za odpłatnością ryczałtową, 30% lub – za odpłatnością 30% lub 50% limitu finansowania, „X” albo 100% - w przypadku gdy produkt leczniczy jest poza zakresem refundacji. Leki mają ustaloną cenę detaliczną, z której część, która nie podlega refundacji, pokrywa pacjent. Leki wydawane bezpłatnie to zazwyczaj produkty stosowane w leczeniu nowotworów, zaburzeń psychicznych, chorób zakaźnych rodzących ryzyko epidemiologiczne, a także inne, stosowane w programach lekowych. Do odpłatności ryczałtowej kwalifikuje się leki wymagające stosowania dłużej niż 30 dni, których koszt przy finansowaniu na 30% przekraczałby 5% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Odpłatność ryczałtowa wynosi zasadniczo 3,20 zł, o ile nie została ustalona w innej kwocie, na podstawie przepisów szczególnych. Odpłatność w wysokości 50% dotyczy leków, których stosowanie jest krótsze niż 30 dni. Odpłatność za pozostałe leki ustala się zazwyczaj w wysokości 30%.
udziału w programach lekowych, to znaczy zdrowotnych w rozumieniu obejmujących technologię lekową, w której substancja czynna w danym wskazaniu oraz dla danej populacji nie jest składową kosztową innych świadczeń gwarantowanych (art. 2 ust. 18 ustawy o refundacji). W uproszczeniu, w programach lekowych zapewnia się określonej grupie pacjentów, cierpiących na tą samą chorobę, dostęp do kosztownych i innowacyjnych substancji o właściwościach leczniczych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Obecnie realizowanych jest kilkadziesiąt programów lekowych dotyczących chorób onkologicznych i nieonkologicznych.
dostępu do ratunkowych technologii lekowych, to znaczy refundowania zastosowania leku do innych wskazań medycznych, niż te, w których lek ten jest stosowany i refundowany. Dotyczy to leków dostępnych w obrocie w Polsce, jednakże zarejestrowanych do leczenia innych chorób.
sprowadzenia leku z innego państwa, który nie jest dostępny w Polsce odbywa w procedurze importu docelowego, zgodnie z art. 4 ust. 1 Prawa farmaceutycznego. Przepis ten stanowi, że do obrotu są dopuszczone bez konieczności uzyskania pozwolenia produkty lecznicze, sprowadzane z zagranicy, jeżeli ich zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, pod warunkiem że dany produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany, i posiada aktualne pozwolenie dopuszczenia do obrotu. Leki takie można otrzymać na podstawie recepty i zapotrzebowania wystawionych przez lekarza.
zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych (art. 36d ust. 2 Prawa farmaceutycznego), które pacjent może zgłosić osobie wykonującej zawód medyczny, Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, lub podmiotowi odpowiedzialnemu za produkt.
opieki farmaceutycznej, tj. świadczenia opieki zdrowotnej, podczas którego farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii. Obejmuje to w szczególności prowadzenie konsultacji farmaceutycznych, wykonywanie przeglądów lekowych wraz z oceną farmakoterapii, opracowywanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej, z uwzględnieniem problemów lekowych pacjenta, wykonywania niektórych badań diagnostycznych czy wystawianie recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Wyrób medyczny, zgodnie z art. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, do którego odsyła Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, to narzędzie, aparat, urządzenie, oprogramowanie, implant, odczynnik, materiał lub inny artykuł przewidziany przez producenta do stosowania – pojedynczo lub łącznie – u ludzi do co najmniej jednego z następujących szczególnych zastosowań medycznych: (1) diagnozowanie, profilaktyka, monitorowanie, przewidywanie, prognozowanie, leczenie lub łagodzenie choroby, (2) diagnozowanie, monitorowanie, leczenie, łagodzenie lub kompensowanie urazu lub niepełnosprawności, (3) badanie, zastępowanie lub modyfikowanie budowy anatomicznej lub procesu lub stanu fizjologicznego lub chorobowego, (4) dostarczanie informacji poprzez badanie in vitro próbek pobranych z organizmu ludzkiego, w tym pobranych od dawców narządów, krwi i tkanek. Wyrób medyczny nie osiąga swojego zasadniczego przewidzianego działania środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi w ludzkim ciele lub na nim, ale którego działanie może być wspomagane takimi środkami.
Przekładając definicję ustawową na praktykę, zauważyć należy że wyroby medyczne obejmują szeroki zakres produktów, a do najbardziej popularnych można zaliczyć te związane ze schorzeniami narządów ruchu (kule, ortezy, stabilizatory, wózki i chodziki, protezy, obuwie i gorsety ortopedyczne), zmysłów (soczewki okularowe i kontaktowe, aparaty słuchowe, aparaty wspomagania mowy), układu krążenia (ciśnieniomierze, glukometry, paski i urządzenia stosowane w cukrzycy, kardiostymulatory), stomatologicznymi (mosty, protezy, implanty zębowe), a także opatrunki, pieluchy i pieluchomajtki, zestawy infuzyjne i zabiegowe i wiele więcej. Niektóre wyroby medyczne określane są mianem "in vitro", co dotyczy tych z nich, które są wykorzystywane w diagnostyce laboratoryjnej i zasadniczo nie trafiają do pacjenta. Część wyrobów medycznych wykonywana jest na zamówienie, to znaczy projektowana i dostosowywana do indywidualnych cech każdego pacjenta.
Zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługuje świadczeniobiorcom na podstawie zlecenia albo recepty wystawionych przez osobę uprawnioną - lekarza lub fizjoterapeutę (art. 40 i n. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej). To, jakie konkretnie wyroby medyczne podlegają refundacji, a więc ubezpieczony może z nich korzystać jako ze świadczenia gwarantowanego, określa wspomniane już powyżej obwieszczenie Ministra Zdrowia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie określa kryteria przyznawania, okresy użytkowania oraz limity cen napraw wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie lub receptę. W obrocie handlowym oczywiście funkcjonuje również znaczna liczba wyrobów medycznych, bądź też urządzeń mających je przypominać, które pacjent może nabyć bez recepty.
Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego to - zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zw. z art. 2 pkt 21 ustawy o refundacji, to żywność, przeznaczona do dietetycznego odżywiania pacjentów pod nadzorem lekarza, która ze względu na specjalny skład lub sposób przygotowania wyraźnie różni się od środków spożywczych powszechnie spożywanych i jest wprowadzana do obrotu z przeznaczeniem do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych osób, które ze względu na specjalny stan fizjologiczny mogą odnieść szczególne korzyści z kontrolowanego spożycia określonych substancji zawartych w żywności, a którego stosowania nie można uniknąć przez modyfikację normalnej diety lub podawanie innych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ustawa o refundacji zawęża pojęcie środka spożywczego specjalnego przeznaczenia wyłącznie do tych, które są przeznaczone do odżywiania pod nadzorem lekarza. Obejmują one wyroby, które są przeznaczone m.in. dla pacjentów z chorobami przełyku i układu trawiennego, nerek, podczas lub po zakończeniu kuracji nowotworu, po operacjach i pacjentom, których z innych przyczyn dotyczy niedożywienie. Szczegółowe wymagania jakie powinny spełniać środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Uprawnienia ubezpieczonego w stosunku do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia regulowane są na zasadach analogicznych do leków. Pacjent ma prawo do otrzymywania ich bezpłatnie podczas leczenia o charakterze stacjonarnym, np. w szpitalu, a ponadto może je nabyć w aptece, korzystając z refundacji na różnych poziomach. Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego mogą być udostępniane w programach lekowych, w niezbędnych przypadkach można też zastosować procedurę mającą na celu sprowadzenie określonego środka z innego państwa. Wykaz refundowanych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia zawiera Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Przepisy regulujące uprawnienia ubezpieczonego do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawierają się na tysiącach stron kilkudziesięciu aktów prawnych. Także w niniejszym artykule zostały omówione wyłącznie kluczowe zagadnienia prawne z szerokim odesłaniem do tekstów innych aktów prawnych. Przeciętny pacjent nie ma szans się z nimi zapoznać, nie jest też informowany o swoich uprawnieniach do świadczeń gwarantowanych tak, jak o prawach pacjenta. Sytuację tą należy postrzegać negatywnie. O dostępie do świadczenia opieki zdrowotnej powinien decydować lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi, nie zaś niewiedza pacjentów dotycząca tego, z jakich świadczeń mogą skorzystać. Dlatego za nietrafny należy uznać argument, że brak szerokiego informowania ubezpieczonych o ich uprawnieniach sprzyja mniejszemu obciążeniu systemu finansowania świadczeń zdrowotnych z uwagi, że nie wszyscy uprawnieni będą zainteresowani korzystaniem z nich. Wydaje się, że bardziej istotną przyczyną, dla której pacjenci nie są zainteresowani świadczeniami finansowanymi ze środków publicznych i wybierają ofertę dostępną na rynku komercyjnym, jest ich niska dostępność. Świadczy to o niewydolności systemu opieki zdrowotnej i wpływa na pogorszenie stanu zdrowia publicznego, czemu brak wiedzy, o tym z jakich świadczeń zdrowotnych mogą korzystać pacjenci tylko sprzyja.