KRYZYS MIGRACYJNY, ZWIĄZANY Z KONFLIKTEM ZBROJNYM NA UKRAINIE, DOPROWADZIŁ DO POJAWIENIA SIĘ W POLSCE ZNACZNEJ ILOŚCI OSÓB POSZUKUJĄCYCH PRACY. POŚRÓD NICH SĄ WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY SEKTORA MEDYCZNEGO. TEN ZAŚ, ZMAGAJĄCY SIĘ OD LAT Z BRAKAMI KADROWYMI, OFERUJE MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA. JEDNYM Z JEGO WARUNKÓW JEST UZNANIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH KANDYDATÓW DO PRACY POCHODZĄCYCH Z UKRAINY. PRZEPISY USTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY W ZWIĄZKU Z KONFLIKTEM ZBROJNYM WPROWADZAJĄ W TYM ZAKRESIE PEWNE UŁATWIENIA.
Prawo rozróżnia dwie sytuacje: cudzoziemców z państw należących do Unii Europejskiej i EOG, a także cudzoziemców z państw do nich nie należących. W przypadku tych pierwszych, kwestie prawne związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku cudzoziemców pochodzących z państw nie należących do UE i EOG stosuje się przepisy bądź umów międzynarodowych, regulujących kwestie uznawania kwalifikacji, bądź też postanowienia ustawy o cudzoziemcach, wraz z postanowieniami aktów branżowych, regulujących zasady wykonywania poszczególnych zawodów.
Dodatkowe rozwiązania, ułatwiające uznawanie kwalifikacji w niektórych zawodach medycznych przewidziano w Ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej jako "Ustawa o pomocy").
Zasady dotyczące wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty przez cudzoziemców niebędących obywatelami państw członkowskich UE, reguluje art. 7 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z tym przepisem osoby nie posiadające dyplomu lekarza/lekarza dentysty uzyskanego na polskiej uczelni wyższej bądź uczelni w UE, w celu potwierdzenia swoich kwalifikacji niezbędnych do uzyskania prawa do wykonywania zawodu, mogą:
nostryfikować dyplom, w trybie przewidzianym w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą, lub też
zdać Lekarki (Lekarsko-dentystyczny) Egzamin Weryfikacyjny, zgodnie z art. 6c ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Osoby takie są również zobowiązane do wykazania znajomości języka polskiego na poziomie niezbędnym do wykonywania zawodu poprzez zdanie egzaminu przeprowadzanego przez Naczelną Radę Lekarską (art. 7 ust. 3 ustawy).
Ustawa przewiduje nieco inne warunki odnoszące się do ograniczonego prawa do wykonywania zawodu (art. 7 ust. 2a) - na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie leczniczym. Jest to możliwe na podstawie dyplomu uzyskanego w państwach poza UE (obecnie ok. 115 państw na świecie), pod warunkiem uzyskania apostille Konsula RP działającego na terytorium państwa, na którym został wydany dyplom. To procedura mająca na celu potwierdzenie, że okazany dokument jest rzeczywiście dyplomem ukończenia studiów na kierunku medycznym w danym państwie.
Problemem powyższych procedur jest ich skomplikowanie i czas trwania. W przypadku konfliktu zbrojnego trudno też oczekiwać uzyskiwania apostille z Konsulatu RP w Kijowie, który obecnie funkcjonuje w wyjątkowo trudnych warunkach. Dlatego też art. 61 - 63 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadzają pewne ułatwienia:
Możliwość udzielenia zgody i przyznania warunkowego prawa do wykonywania zawodu wyłącznie w określonym podmiocie leczniczym na podstawie dyplomu uzyskanego na Ukrainie, bez konieczności uzyskiwania apostille. Art. 61 ust. 2 Ustawy o pomocy odsyła do stosowania art. 7 ust. 11 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który wyłącza wskazany w art. 7 ust. 2a obowiązek uzyskiwania apostille. To odesłanie do wcześniejszej liberalizacji przepisów, związanych z problemami z kadrami medycznymi w czasie epidemii covid-19.
Art. 61 ust. 3 również odnosi się do warunkowego prawa do wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty wydanego na podstawie art. 7 ust. 9 - 22, a więc przepisów związanych z covid. Przyznawane na ich podstawie prawo do wykonywania zawodu było również ograniczone do do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19. Ustawa o pomocy znosi to ograniczenie.
Art. 62 Ustawy o pomocy koresponduje z przepisem art. 15b ust. 2 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz stażysta jest uprawniony do wykonywania zawodu wyłącznie w miejscu odbywania stażu podyplomowego. Wprowadzone zmiany umożliwiają lekarzom podczas stażu podyplomowego udzielać dozwolonych im świadczeń zdrowotnym w innych miejscach - należy rozumieć że przede wszystkim tych, w których istnieje konieczność zapewnienia opieki zdrowotnej nad osobami przybyłymi z Ukrainy.
Problematykę związaną z prawem do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej przez cudzoziemców regulują art. 35 i 35a ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Stanowią one regulację podobną do omawianych powyżej zasad dotyczących lekarzy i lekarzy dentystów. Uzyskanie prawa do wykonywania zawodu przez cudzoziemca wymaga nostryfikacji uzyskanego poza UE dyplomu ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub szkoły położnych, ewentualnie możliwe jest uzyskanie ograniczonego prawa na podstawie apostille dyplomu. Już uprzednio wprowadzone przepisy, związane z epidemią covid-19, znosiły konieczność uzyskiwania apostille (art. 35a ust. 15). Ustawa o pomocy Ukrainie rozciąga ich obowiązywanie na nowe okoliczności, tym razem związane z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dotyczy to także możliwości wykonywania zawodu poza zakładem leczniczym przez osoby, które uzyskały je na podstawie przepisów związanych z zapobieganiem covid-19.
Lekarze oraz pielęgniarki i położne to nie wszystkie regulowane zawody medyczne. Niestety, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w wersji obowiązującej na dzień sporządzenia niniejszego artykułu, nie zawiera przepisów ułatwiających dostęp do pozostałych zawodów medycznych. Takie zmiany mogą pojawić się w kolejnych nowelizacjach i w szczególności mogą dotyczyć:
art. 13 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty
art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej
art. 2g ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
art. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty
Art. 10 ust. 3 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym umożliwia udzielenie zgody na wykonywanie zawodu ratownika medycznego osobom, które posiadają dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego uzyskany w państwie trzecim, także nienależącym do UE, lub też przynajmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania zawodu ratownika medycznego. Na tej podstawie obywatele Ukrainy już teraz mają możliwość wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Na moment obecny trudno powiedzieć, czy wprowadzone ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy ułatwienia w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych spełnią zakładane cele. Po pierwsze, regulacja jest fragmentaryczna, dotyczy wyłącznie lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych, pomijając inne zawody medyczne, spośród których wyłącznie ratownicy medyczni mogą korzystać z ułatwień w uznawaniu kwalifikacji zawodowych zdobytych na Ukrainie. Po drugie, przyznanie prawa do wykonywania zawodów medycznych na podstawie wprowadzonych ułatwień ma charakter decyzji uznaniowej. W praktyce oznacza to, że ostateczną decyzję o dopuszczeniu osób z Ukrainy do wykonywania zawodu będą podejmować organy samorządów zawodowych, a więc to od nich zależeć będzie jak wiele osób skorzysta z wprowadzonych przez ustawodawcę uprawnień. Po trzecie, przepisy dotyczące uprawnień do wykonywania zawodów medycznych znajdują się w licznych aktach prawnych, były wielokrotnie zmieniane, w tym poprzez liczne, mało czytelne odesłania. Jakość tych przepisów jest niska w tym sensie, że ich adresaci, zwłaszcza osoby pochodzące z zagranicy, nie władające bardzo dobrze językiem polskim, w tym językiem prawniczym, będą z pewnością miały znaczne kłopoty ze zrozumieniem ich treści. Dzieje się tak również dlatego, że przepisy dot. kwalifikacji w zawodach medycznych ulegają dosyć intensywnym zmianom. M.in. na pierwszy kwartał 2022 r. zaplanowano przyjęcie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, który mógłby ujednolicać zasady uzyskiwania uprawnień zawodowych. Niestety, z przedstawionych założeń wynika, że będzie prowadził raczej w kierunku zamykania kolejnych zawodów medycznych, co może utrudnić dostęp do rynku pracy jeszcze większej grupie osób.
Każda sprawa wymaga indywidualnej oceny prawnika. Artykuły publikowane na blogu mają charakter informacyjny, a ich treści nie należy traktować jako porady prawnej, lub świadczenia usług prawnych w jakikolwiek inny sposób. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za szkody mogące wynikać z zastosowania zamieszczonych na blogu treści, bez uprzedniej konsultacji i omówienia sprawy z prawnikami Kancelarii. Treść artykułów na blogu wyraża opinie i przekonania ich autorów i nie powinna być poczytywana jako oficjalne stanowisko Kancelarii.