PRZYGOTOWANIE POZWU O ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA NARUSZENIE PRAW PACJENTA LUB ODPOWIEDZI NA TAKI POZEW
PRZEPISY POWIĄZANE:
ORGANY POWIĄZANE:
sądy powszechne
§
W przypadku naruszenia praw pacjenta, poszkodowany może wytoczyć pozew o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego przeciwko podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, o czym stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Prawo do zadośćuczynienia pieniężnego nie przysługuje w razie każdego rodzaju naruszenia parawa pacjenta. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy, prawo do pozew o zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta nie może dotyczyć praw do: 1) przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie podmiotu leczniczego; 2) informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych; 3) dostępu do dokumentacji medycznej; 4) zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych. Ponadto, zadośćuczynienie przysługuje wtedy, gdy naruszenie praw pacjenta jest zawinione. W uproszeniu, wymaga to wykazania przed sądem, że naruszenie było umyślne (sprawca tego chciał), bądź wystąpiło w skutek lekkomyślności lub niedbalstwa.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, małżonek, krewni, powinowaci do drugiego stopnia, czy też przedstawiciel ustawowy pacjenta, również mogą wnieść pozew za naruszenie praw pacjenta, konkretnie - naruszenie prawa do umierania w godności i spokoju. W takim przypadku, zamiast zadośćuczynienia pieniężnego, sąd może nałożyć na podmiot wykonujcy działalność leczniczą, który jest winny tego naruszenia, obowiązek zapłaty określonej kwoty na cel społeczny - fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, którą wybiorą krewni pacjenta, występujący z pozwem. Krewni pacjenta mogą uzyskać zadośćuczynienie na podstawie art. 446(2) ustawy - Kodeks cywilny, zgodnie z którym, w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Pozew o zadośćuczynienie lub zapłatę określonej kwoty na cel społeczny, o których mowa w art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, należy zdecydowanie odróżnić od pozwu o odszkodowanie. Zadośćuczynienie przysługuje w przypadku wyrządzenia krzywdy - negatywnych odczuć psychicznych czy emocjonalnych, które zasadniczo nie mają wymiaru materialnego. Za szkody polegające na uszkodzeniu ciała lub spowodowania rozstroju zdrowia w skutek nieprawidłowo przeprowadzonego lecznenia, przysługuje odszkodowanie, a nie zadośćuczynienie. Mówi o tym art. 444 ustawy - Kodeks cywilny, z którego wynika, że odszkodowanie za uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, w tym sumę potrzebną na koszty leczenia, sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu, jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także rentę, jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.
W przypadku pozwanego - podmiotu wykonującego działalność leczniczą - pierwszym dokumentem, który należy przygotować po otrzymaniu pozwu, jest odpowiedź na pozew, w której pozwany pisemnie przedstawia swoje stanowisko w sprawie.
KONSEKWENCJE NARUSZENIA: jeśli pacjent nie wniesie pozwu w odpowiednim terminie, roszczenie o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia praw pacjenta może się przedawnić. Jeśli podmiot wykonujący działalność leczniczą nie wniesie odpowiedzi w wyznaczonym przez sąd terminie, pogarsza swoją propozycję procesową i ryzykuje przegraną, która będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
DOKUMENT ZAWIERAJĄCY POZEW LUB ODPOWIEDŹ NA POZEW O ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA NARUSZENIE PRAW PACJENTA
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem w celu uzgodnienia okoliczności faktycznych i szczegółów związanych z indywidualnym charakterem usługi.
Przygotowanie treści dokumentu - pozwu lub odpowiedzi na pozew, omówienie treści dokumentu z Klientem, wprowadzanie niezbędnych zmian i poprawek.
Przygotowanie pełnomocnictwa i odebranie podpisu Klienta pod nim.
Udzielenie informacji o opłatach od pozwu.
Wniesienie do sądu pozwu lub odpowiedzi na pozew do sądu.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
reprezentacji Klienta w postępowaniu sądowym, przedsądowym lub innego typu, obejmującej inne czynności prawne lub faktyczne, niż będące przedmiotem usługi,
wniesienia opłat sądowych od pozwu, które obciążają wyłącznie Klienta,
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Podmioty lecznicze, osoby wykonujące indywidualną praktykę w zawodach medycznych, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, grupowe praktyki zawodowe, pacjenci.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Odszkodowanie za naruszenie praw pracjenta, naruszenie tajemnicy pacjenta - odszkodowanie, brak zgody pacjenta na zabieg - odszkodowanie, zadośuczynienie za brak leczenia bólu, odszkodowanie za naruszenie zasad prywatności pacjenta.