PRZYGOTOWANIE INFORMACJI O PRAWACH PACJENTA
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
§
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta:
Pacjent ma prawo do informacji o prawach pacjenta określonych w niniejszej ustawie oraz w przepisach odrębnych, uwzględniającej ograniczenia tych praw określone w tych przepisach. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia tę informację w formie pisemnej, poprzez umieszczenie jej w swoim lokalu, w miejscu ogólnodostępnym.
Z cytowanego przepisu wynika, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych powinien sporządzić pisemną informację na temat praw pacjentów oraz umieścić ją w lokalu zakładu leczniczego w miescu dostępnym dla pacjentów i personelu. Informacja ta powinna dotyczyć praw pacjenta, określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta i innych aktach prawnych. Informacja powinna zawierać także dopuszczalne przez prawo ograniczenia praw pacjenta. Prawa pacjenta określone w ustawie, to: prawo pacjenta do dostępu do świadczeń zdrowotnych, prawo pacjenta do informacji, prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych, prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych, prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta, prawo pacjenta do dokumentacji medycznej, prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza, prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej, prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie. W informacji o prawach pacjenta należy opisać, na czym polegają te prawa pacjenta, w jakich przypadkach nie przysługują, a także praktyczny sposób skorzystania z nich przez pacjenta.
Niektóre z wymienionych powyżej praw pacjenta są rozwijane lub uzupełniane przepisami innych ustaw, w tym ustawę o działalności leczniczej. Przykładowo, art. 14 ustawy o działalności leczniczej, nakładający obowiązek informowania o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych, można powiązać z art. 6 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, stanowiącym prawo pacjenta do dostępiu do świadczeń zdrowotnych. Podobnie, art. 23a ustawy o działalności leczniczej, który nakłada obowiązek umieszczenia w regulaminie organizacyjnym podmiotu prowadzącego działalność leczniczą informcji o sposobie obserwowania pomieszczeń zakładu leczniczego, można powiązać z prawem do poszanowania intymności i godności pacjenta, o którym mowa w art. 20 - 22 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy o działalności leczniczej, wymaga określenia w regulaminie organizacyjnym podmiotu medycznego wysokości opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustalonej w sposób określony w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W ten sposób ustawa o działalności leczniczej określa sposób realizacji prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej.
Ustawa o działalności leczniczej nie jest jedyną, która nakłada na podmioty wykonujące działalność leczniczą, obowiązek informowania o prawach pacjentów i podejmowania innego rodzaju działań, które służą ich praktycznemu urzeczywistnieniu. Znaczną ilość przepisów w tym zakresie zawiera ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także akty prawne regulujące inne zawody medyczne. W ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty znajdują się liczne odniesienia do praw pacjentów, np. prawa pacjenta do informacji (art. 31 ust. 1), prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności (art. 36 ust. 1 i 3) czy prawa pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych (art. 40 ust. 1).
KONSEKWENCJE NARUSZENIA: wykonywanie działalności leczniczej lub praktyki zawodowej bez informacji o prawach pacjenta, umieszczonej w miejscach określonych w przepisach prawa, może stanowić naruszenia prawa pacjentów. Naruszenie prawa pacjentów może doprowadzić do wytoczenia pozwu przez pacjenta, którego prawa zostały naruszone (art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), lub też być przedmiotem postępowania prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta (art. 50 i 59 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Na brak informacji o prawach pacjentów powinny zwrócić uwagę organy przeprowadzającce kontrolę w pomieszczeniach podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
PLIK ELEKTRONICZNY ZAWIERAJĄCY TREŚĆ INFORMACJI O PRAWACH PACJENTA
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem w celu uzgodnienia okoliczności faktycznych i szczegółów związanych z indywidualnym charakterem usługi.
Przygotowanie treści informacji o prawach pacjenta, omówienie jej z Klientem, wprowadzanie niezbędnych zmian i poprawek.
Dostarczenie Klientowi ostatecznej wersji Informacji o prawach pacjenta, wraz z określeniem sposobu jej opublikowania lub przekazywania w innej formie.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
przygotowania innych dokumentów lub podjęcia innego rodzaju czynności związanych z wymaganiami prawnymi dotyczącymi informacji publikowanych lub w inny sposób przekazywanych przez podmiot prowadzący działalność leczniczą.
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Podmioty lecznicze, osoby wykonujące indywidualną praktykę w zawodach medycznych, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, grupowe praktyki zawodowe.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Wzór dokumentu o prawach pacjentów, prawa pacjentów regulamin, informacja o prawach pacjentów do wywieszenia, jak informować o prawach pacjentów, wzór informacji o prawach pacjentów.