PRZYGOTOWANIE ODWOŁANIA OD DECYZJI W SPRAWIE WYMIERZENIA KARY PIENIĘŻNEJ ZA CZASOWE ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ BEZ WYMAGANEJ ZGODY
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
ORGANY POWIĄZANE:
Minister właściwy ds. zdrowia, wojewoda
§
Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o działalności leczniczej, podmiot wykonujący działalność polegającą na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. "świadczeń na NFZ") w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne może całkowicie lub częściowo zaprzestać udzielania takich świadczeń, o ile uzyska na to zgodę wojewody. Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne to świadczenia szpitalne oraz inne niż szpitalne, jak stanowi art. 8 pkt. 1 ustawy o działalności leczniczej. Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne udzielane są w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej oraz hospicjach (art. 12 ustawy). Prawodawca wymaga, aby szpitale, zakłady i hospicja, w których pacjenci przebywają na stałe, świadczące te usługi "na NFZ" uzyskiwały zgodę wojewody, jeśli planują, przewidują lub wystąpiła przerwa, podczas której nie mogą udzielać wszystkich lub tylko niektórych świadczeń zdrowotnych tego typu. Taka przerwa nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy. Wniosek o czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej powinien złożyć kierownik podmiotu leczniczego.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, w przypadku zaprzestania wykonywania dzialalności leczniczej bez uzyskania zgody wojewody, wojewoda nakłada, w drodze decyzji administracyjnej, na kierownika tego podmiotu karę pieniężną w wysokości do trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia tej osoby. Trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia kierownika podmiotu prowadzącego działalność leczniczą to maksymalna wysokość kary, wojewoda ustalając jej kwotę w każdym indywidualnym przypadku powinien uwzględnić rodzaj i wagę stwierdzonych naruszeń.
Zgodnie z art. 35 ust. 6 ustawy o dzialalności leczniczej, na decyzję w sprawie kary pieniężnej za zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej bez wmaganej zgody, przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 52 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę do sądu administracyjnego można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, w tym takich jak odwołanie. Innymi słowy, kierownik podmiotu leczniczego, który został ukarany za brak uzyskania zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej, powinien w pierwszej kolejności się odwołać, zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego. Jeśli po rozpatrzeniu odwołania nadal uważa, że decyzja narusza jego prawa, kierownik zakładu leczniczego może wnieść skargę do sądu administracyjnego.
Zgodnie z art. 17 pkt. 2 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, odwołanie od decyzji wojewody powinno być wniesione do właściwego w sprawie ministra, tj. Ministra Zdrowia. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. W wyniku rozpatrzenia odwołania Minister Zdrowia może utrzymać w mocy (bez zmian) decyzję wojewody, zmienić ją lub uchylić, a także nakazać wojewodzie ponowne przeprowadzenie postępowania w sprawie. Decyzja Ministra Zdrowia nie może jedynie pogorszyć sytuacji kierownika podmiotu leczniczego, np. nie może sprawić, że nałożona na niego kara finansowa będzie wyższa, niż określona w decyzji wojewody.
Decyzji wojewody o nałożeniu kary pieniężnej na kierownika podmiotu leczniczego nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Dlatego w odwołaniu warto jest zamieścić wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w art. 152 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego.
KONSEKWENCJE NARUSZENIA: brak wniesienia odwołania spowoduje uprawomocnienie się decyzji o wymierzeniu kary i brak możliwości jej wzruszenia w postępowaniu odwoławczym, jak również w postępowaniu sądowoadministracyjnym. W razie braku odwołania, nalożona kara pieniężna powinna być uiszczona w ciągu 14 dni, pod rygorem egzekucji w trybach przewidzianych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
DOKUMENT ZAWIERAJĄCY ODWOŁANIE OD DECYZJI WOJEWODY W SPRAWIE WYMIERZENIA KARY PIENIĘŻNEJ ZA ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ BEZ WYMAGANEJ ZGODY
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem w celu zgromadzenia szczegółowych informacji o sprawie, wynikających z jej indywidualnego charakteru.
Przygotowanie pełnomocnictwa i uzyskanie podpisu Klienta pod nim.
Przygotowanie treści odwołania do Ministra Zdrowia od decyzji wojewody w sprawie wymierzenia kary pieniężnej za zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej bez wymaganej zgody.
Przedstawienie treści odwołania Klientowi, wprowadzanie niezbędnych uwag lub zmian.
Wniesienie odwołania.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
podejmowania innych czynności prawnych lub faktycznych w imieniu Klienta w postępowaniu, niż wniesienie odwołania,
przygotowania skargi do sądu administracyjnego,
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, zakłady rehabilitacji leczniczej, hospicja.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Odwołanie od decyzji wojewody, odwołanie od kary pieniężnej nałożonej przez wojewodę, odwołanie kierownika podmiotu leczniczego od grzywny.