PRZYGOTOWANIE WNIOSKU O ZGODĘ NA CZASOWE ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
ORGANY POWIĄZANE:
wojewoda
§
Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o działalności leczniczej, podmiot wykonujący działalność polegającą na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. "świadczeń na NFZ") w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne może całkowicie lub częściowo zaprzestać udzielania takich świadczeń, o ile uzyska na to zgodę wojewody. Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne to świadczenia szpitalne oraz inne niż szpitalne, jak stanowi art. 8 pkt. 1 ustawy o działalności leczniczej. Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne udzielane są w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej oraz hospicjach (art. 12 ustawy). Prawodawca wymaga, aby szpitale, zakłady i hospicja, w których pacjenci przebywają na stałe, świadczące te usługi "na NFZ" uzyskiwały zgodę wojewody, jeśli planują, przewidują lub wystąpiła przerwa, podczas której nie mogą udzielać wszystkich lub tylko niektórych świadczeń zdrowotnych tego typu. Taka przerwa nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy.
Wniosek o czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej powinien złożyć kierownik podmiotu leczniczego. Zazwyczaj wnioski w tym przedmiocie dotyczą nie tyle zawieszenia całej działalności podmiotu leczniczego, a poszczególnych jego jednostek, komórek lub zakładów. Przykładowo, może to być zawieszenie działalności jednego z oddziałów w szpitalu na czas jego remontu. Zgodnie z art. 34 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, wniosek powinien zawierać określenie przyczyny, proponowany okres oraz zakres zaprzestania działalności. Wojewoda rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni od jego złożenia w formie decyzji administracyjnej. W toku postępowania wojewoda zasięga opinii dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wojewoda może wyrazić zgodę lub odmówić udzielenia zgody na czasowe zaprzestanie działalności leczniczej. Od decyzji służy odwołanie do Ministra Zdrowia, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
W przypadku, gdy czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej jest spowodowane działaniem siły wyższej lub wynika z decyzji administracyjnej wydanej na podstawie przepisów szczególnych, zamiast wniosku o zgodę wojewody, kierownik podmiotu leczniczego powinien poinformować wojewodę o zaistnieniu takich okoliczności, w terminie nie dłuższym niż trzy dni, licząc w którym zaprzestano działalności leczniczej (tak art. 34 ust. 8 ustawy o działalności leczniczej).
KONSEKWENCJE NARUSZENIA: nałożenie na kierownika podmiotu leczniczego administrayjnej kary pieniężnej, o której mowa w art. 35 ustawy o działalności leczniczej, w wysokości nie wyższej, niż trzykrotne wynagrodzenie tej osoby.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
DOKUMENT ZAWIERAJĄCY TREŚĆ WNIOSKU O CZASOWE ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem w celu zgromadzenia szczegółowych informacji o sprawie, wynikających z jej indywidualnego charakteru.
Przygotowanie pełnomocnictwa i uzyskanie podpisu osób reprezentujących Klienta pod nim.
Przygotowanie treści wniosku o czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej.
Przedstawienie treści wniosku Klientowi, wprowadzanie niezbędnych uwag lub zmian.
Wniesienie wniosku do właściwego wojewody.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
podejmowania innych czynności prawnych lub faktycznych w imieniu Klienta w postępowaniu, niż wniesienie wniosku o zgodę na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej,
podejmowania czynności w postępowania odwoławczym lub dotyczącym skargi do sądu administracyjnego,
podejmiwania czynności związanych z nałożeniem administracyjnej kary na kierownika podmiotu leczniczego,
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, zakłady rehabilitacji leczniczej, hospicja.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Informacja o czasowym zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej spowodowanym siłą wyższą.
Informacja kierownika podmiotu leczniczego o częściowym zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne z powodu decyzji podjętej na podstawie przepisów odrębnych.