E.01.061
ODWOŁANIE OD DECYZJI O WYMIERZENIU KARY PIENIĘŻNEJ ZA BRAK ZGŁOSZENIA ZMIANY W REJESTRZE PODMIOTÓW WYKONUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 107 ust. 2 - 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
OPIS USŁUGI: Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, podmiot ją prowadzący, a także osoby prowadzące działalność leczniczą w formie praktyki zawodowej, są zobowiązane do aktualizacji danych zawartych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (w skrócie "RPWDL"). Złożenie wniosku o zmianę wpisu w RPWDL jest obowiązkowe i powinno nastąpić w ciągu 14 dni od daty, w którym zmiana nastąpiła.
Zgodnie z art. 107 ust. 2 ustawy, w przypadku niezgłoszenia zmiany danych w terminie, organ prowadzący rejestr może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na podmiot wykonujący działalność leczniczą karę pieniężną w wysokości do dziesięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość kary w indywidualnym przypadku powinna odpowiadać rodzajowi i wadze stwierdzonych naruszeń. Karę pieniężną należy zapłacić w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji o jej wymierzeniu. W przypadku braku zapłaty kary pieniężnej w terminie, podlega ona przymusowemu ściągnięciu na podstawie przepisów Ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zgodnie z art. 107 ust. 10 ustawy o działalności leczniczej, kary pieniężnej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa dotyczące terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz odsetek od tych zobowiązań. To znaczy, że decyzja o wymierzeniu kary pieniężnej będzie przedawniona, jeśli zapadnie po upływie nie mniej niż pięciu lat, licząc od końca roku, w którym podmiot leczniczy nie zgłosił zmian w RPWDL (art. 69 ust. 2 i 70 ustawy - Ordynacja podatkowa). Wysokość odsetek to dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez NBP, powiększona o dwa punkty procentowe. Odsetki nie mogą być jednak niższe niż 8%.
Zgodnie z art. 107 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, karę za brak zgłoszenia zmian w RPWDL wymierza się zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (w skrócie "KPA"). Orzeczenie o karze pieniężnej, nawet jeśli zapada w formie uchwały organu samorządu zawodowego, stanowi decyzję administracyjną. Zgodnie z art. 127 KPA, od decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Zgodnie z art. 107 ust. 6 ustawy o działalności leczniczej, organem wyższego stopnia, właściwym do rozpatrzenia odwołania, jest Minister Zdrowia. Zgodnie z art. 129 KPA, odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu pierwszej instancji w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej za brak zgłoszenia zmiany w RPWDL.
Zgodnie z art. 107 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej za brak zgłoszenia zmian do RPWDL nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. To znaczy, że wniesienie odwołania nie powoduje wstrzymania egzekucji administracyjnej kwoty pieniężnej, odpowiadającej wysokości kary. Z tego powodu w treści odwołania warto zamieścić wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji na podstawie art. 135 KPA.
USŁUGA OBEJMUJE:
Analiza treści doręczonej decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej za brak zgłoszenia zmiany w RPWDL.
Przygotowanie dokumentu - odwołania od kary pieniężnej za niezgłoszenie zmian do RPWDL.
Przygotowanie pełnomocnictwa i uzyskanie podpisu Klienta.
Wniesienie odwołania do właściwego organu.
USŁUGA NIE OBEJMUJE: reprezentacji lub podejmowania innych czynności prawnych lub faktycznych w sprawie.
USŁUGI TOŻSAME I SYNONIMY
RPWDL odwołanie od kary, rejestr podmiotów leczniczych kara finansowa