PRZYGOTOWANIE REGULAMINU ORGANIZACYJNEGO PODMIOTU LECZNICZEGO LUB PRAKTYKI ZAWODOWEJ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 23 i 24 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
PRZEPISY POWIĄZANE:
art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
OPIS USŁUGI: Posiadanie regulaminu organizacyjnego jest obowiązkowe dla podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych. Regulamin organizacyjny powinien zostać przygotowany przed rozpoczęciem działalności leczniczej. Niektóre informacje, które regulamin organizacyjny powinien określać, są potrzebne do uzupełnienia wniosku o rejestrację podmiotu leczniczego w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, sposób i warunki udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, które nie zostały uregulowane w tej ustawie, określa kierownik podmiotu leczniczego w formie regulaminu organizacyjnego.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, regulamin organizacyjny powinien zawierać w szczególności następujące informacje: firmę albo nazwę podmiotu leczniczego, jego cele, zadania i strukturę organizacyjną, rodzaje, zakres i miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, organizację i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego oraz warunki współdziałania tych jednostek lub komórek między sobą oraz z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, wysokość opłat za świadczenia zdrowotne, za udostępnienie dokumentacji medycznej i przechowywanie zwłok pacjenta, czy też sposób kierowania jednostkami lub komórkami organizacyjnymi zakładu leczniczego.
Z art. 24 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej wynika, że regulamin podmiotu leczniczego powinien być udostępniony publicznie przez wywieszenie go w miejscu udzielania świadczeń, a także opublikowanie na stronie internetowej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Przepis literalnie wskazuje, że regulamin podmiotu leczniczego należy "wywiesić".
Z art. 24 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej wynika, że osoby wykonujące zawód w formie praktyki zawodowej, również są zobowiązanie do posiadania regulaminu organizacyjnego, z tym wyjątkiem, że mogą określić w nim mniej danych, niż podmioty lecznicze.
USŁUGA OBEJMUJE:
Przygotowanie regulaminu organizacyjnego podmiotu leczniczego dostosowanego do podmiotu leczniczego, na podstawie informacji uzyskanych od Klienta, a także informacji uzyskanych z rejestrów publicznych.
Określenie informacji, które muszą znaleźć się w treści regulaminu organizacyjnego.
Udzielenie porad dotyczących organizacji podmiotu leczniczego.
USŁUGA NIE OBEJMUJE: przygotowywania innych dokumentów, związanych z organizacją podmiotu leczniczego.
USŁUGI TOŻSAME I SYNONIMY
Regulamin organizacyjny szpitala, regulamin gabinetu lekarskiego, regulamin gabinetu dentystycznego, regulamin organizacyjny zakładu opiekuńczo-leczniczego, regulamin zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, regulamin zakładu rehabilitacji leczniczej, regulamin organizacyjny hospicjum.