E.01.0059
WNIOSEK O WPIS W REJESTRZE PODMIOTÓW PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 100, 103 - 106 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
PRZEPISY POWIĄZANE:
OPIS USŁUGI: Wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (w skrócie "RPWDL") jest obowiązkowy dla podmiotów leczniczych i osób zamierzających udzielać świadczeń zdrowotnych w formie praktyki zawodowej - lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Zgodnie z art. 103 ustawy, działalność leczniczą można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu w RPWDL. Zgodnie z art. 147a §1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.Kodeks wykroczeń, kto wykonuje działalność leczniczą bez wpisu do rejestru podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Zgodnie z art. 108 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, podmiot który wykonuje tę działalność bez wpisu do rejestru zostaje pozbawiony możliwości uzyskania tego wpisu przez kolejne trzy lata.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, aby uzyskać wpis do RPWDL konieczne jest złożenie wniosku. Art. 106 ust. 1 ustawy określa podmioty (organy) do których należy taki wniosek złożyć. W przypadku podmiotów leczniczych jest to wojewoda, zaś w przypadku praktyk zawodowych - organy samorządu zawodowego. Wniosek podlega opłacie, określonej w art. 106 ust. 1 ustawy. Opłata wynosi - w zależności od rodzaju wpisywanego podmiotu - 2% lub 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, określanego przez GUS.
Art. 100 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej określa także podstawowy zakres danych, które powinien zawierać wniosek o wpis do RPWDL. Kolejny ustęp tego artykułu wskazuje, jakie oświadczenia należy dołączyć do wniosku o wpis. Szczegółowy zakres informacji zawieranych we wniosku oraz tryb postępowania po jego złożeniu, określony został w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru.
Na podstawie art. 104 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, właściwy organ powinny dokonać wpisu w RPWDL nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od momentu, w którym otrzymał wniosek. Art. 104 ust. 2 ustawy ustanawia instytucję tzw. milczącej zgody. Jeśli właściwy organ nie dokona wpisu w ciągu 40 dni od wpływu wniosku o wpis do RPWDL, wnioskodawca może rozpocząć prowadzenie działalności leczniczej bez wpisu, o ile uprzednio powiadomi o tym organ, który nie dokonał wpisu w terminie.
Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzony jest w formie systemu elektronicznego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. RPWDL jest jawny - dostęp do danych w nim zawartych ma każda zainteresowana osoba za pomocą strony internetowej.
USŁUGA OBEJMUJE:
Konsultacja z Klientem w celu ustalenia danych, które muszą być zawarte we wniosku.
Przygotowanie pełnomocnictwa i uzyskanie podpisu Klienta.
Złożenie w imieniu i na rzecz Klienta wniosku o wpis podmiotu leczniczego lub praktyki zawodowej do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
USŁUGA NIE OBEJMUJE: przygotowywania innych dokumentów, związanych z organizacją podmiotu leczniczego.
USŁUGI TOŻSAME I SYNONIMY
Wniosek o wpis praktyki zawodowej do RPWDL.
Rejestr zakładów opieki zdrowotnej, rejestr indywidualnych praktyk lekarskich, rejestr indywidualnych praktyk pielęgniarek i położnych, wykaz lekarzy, lista szpitali w Polsce, lista przychodni.