E.01.064
ODWOŁANIE OD DECYZJI LUB UCHWAŁY O WYKREŚLENIE WPISU Z REJESTRU PODMIOTÓW WYKONUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 108 ust. 2, 109, 110 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
PRZEPISY POWIĄZANE:
OPIS USŁUGI: Zgodnie z art. 108 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, organ prowadzący Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (w skrócie "RPWDL"), może podjąć decyzję o wykreśleniu wpisu z tego rejestru. Skutkiem wykreślenia jest pozbawienie możliwości wykonywania działalności leczniczej. Wykreślenie z RPWDL dotyczy z zasady podmiotu leczniczego, a w przypadkach wskazanych w art. 109 ust. 1 ustawy - zakładu leczniczego, o ile podmiot leczniczy prowadzi więcej niż jeden zakład. W sytuacjach, o których mowa w art. 108 ust. 4 ustawy, wykreślenie z RPWDL powoduje brak możliwości ubiegania się o ponowny wpis przez kolejne trzy lata.
Wykreślenie z RPWDL może nastąpić, jeżeli wpisany do rejestru złoży wniosek o wykreślenie. W pozostałych przypadkach wykreślenie z RPWDL następuje z urzędu. Przypadki te wymienia art. 108 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej. Należą do nich: złożenie nieprawdziwych oświadczeń podczas uzyskiwania wpisu do RPWDL, wydanie wobec wykreślanego podmiotu orzeczenia o zakazie wykonywania działalności leczniczej, rażące naruszanie warunków wymaganych do wykonywania działalności leczniczej, brak zastosowania się do zaleceń pokontrolnych, bezskuteczny upływ terminu wyznaczonego na podjęcie działalności, pozbawienie osoby prowadzącej indywidualną praktykę zawodową prawa do wykonywania zawodu, wykreślenie podmiotu z CEIDG lub KRS. Katalog przyczyn ma charakter zamknięty. Oznacza to, że bezprawnym jest wykreślenie podmiotu z RPWDL z przyczyn innych, niż wymienione w art. 108 ust. 2 ustawy. Niemniej, niektóre podstawy wykreślenia z RPWDL, które są zawarte w art. 108 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, mają charakter nieostry czy też niedookreślony, np. rażące naruszenie warunków wykonywania działalności leczniczej. Pozostawia to pewną swobodę decyzyjną po stronie organu prowadzącego rejestr, który ocenia czy naruszenia mają charakter rażący.
Zgodnie z art. 110 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, do decyzji o wykreśleniu wpisu z RPWDL stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące decyzji administracyjnych. Zgodnie z art. 127 KPA, od decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.Zgodnie z art. 110 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej, organem wyższego stopnia, właściwym do rozpatrzenia odwołania, jest Minister Zdrowia. Zgodnie z art. 129 KPA, odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu pierwszej instancji w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o odmowie wpisu do RPWDL.
USŁUGA OBEJMUJE:
Analiza treści doręczonej decyzji o wykreślenie wpisu z RPWDL.
Przygotowanie treści dokumentu - odwołania.
Przygotowanie pełnomocnictwa i uzyskanie podpisu Klienta.
Wniesienie odwołania do właściwego organu.
USŁUGA NIE OBEJMUJE: reprezentacji lub podejmowania innych czynności prawnych lub faktycznych w sprawie.
USŁUGI TOŻSAME I SYNONIMY
Skreślenie z RPWDL, wykreślenie z rejestru podmiotów leczniczych odwołanie, zaskarżenie uchwały o wykreśleniu z RPWDL, wykreślenie z rejestru indywidualnej praktyki lekarskiej, pielęgniarskiej, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego.