PRZYGOTOWANIE WNIOSKU O PRZYZNANIE PACJENTOWI ŚWIADCZENIA KOMPENSACYJNEGO ZA ZDARZENIE MEDYCZNE
ORGANY POWIĄZANE:
Rzecznik Praw Pacjenta
§
Odszkodowania za wyrzadzone pacjentowi szkody w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych lub odmową ich udzielenia, może być dochodzone zgodnie z przepisami prawa cywilnego. Przepisy ustawy - Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego istotnie ograniczają możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Wpływa na to przede wszystkim koszt, skomplikowanie i długi czas trwania takich spraw. Warunkiem skutecznego wniesienia pozwu jest uiszczenie opłaty sądowej, zasadniczo wynoszącej 5% kwoty dochodzonego roszczenia. Przykładowo, przed wniesieniem pozwu o odszkodowanie w kwocie pięciuset tysięcy złotych, powód musi wpłacić na rachunek sądu 25 tys. złotych. To nie wszystko. Znaczna część spraw o odszkodowanie za szkody wynikające z nieprawidłowego udzielenia świadczeń zdrowotnych wymaga przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego - innego lekarza, który ocenia, czy postępowanie pozwanego było zgodne z wiedzą, doświadczeniem i zasadami wykonywania zawodu. Czynności biegłego również wymagają opłacenia. Powoduje to, że ze względów finansowych, wiele osób rezygnuje z domagania się odszkodowania przed sądem. Mając na względzie długi czas trwania postępowania sądowego, który niemal w każdej sprawie tego typu wynosi kilka lat, część schorowanych pacjentów czy seniorów nie dożywa do momentu ogłoszenia wyroku. W celu zapobieżenia utrudnieniom związanym z dochodzeniem odszkodowań za szkody medyczne, ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje pozasądową procedurę odszkodowawczą w postaci świadczenia kompensacyjnego.
Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego nie wymaga wykazania winy. Przepisy wskazują nieco łagodniejszą przesłankę warunkującą przyznanie świadczenia. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, świadczenie kompensacyjne przysługuje wówczasw, gdy zdarzenia medycznego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć w przypadku udzielenia świadczenia zdrowotnego zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo zastosowania innej dostępnej metody diagnostycznej lub leczniczej, chyba że doszło do dających się przewidzieć normalnych następstw zastosowania metody, na którą pacjent wyraził świadomą zgodę. Wniosek podlega stałej, niskiej opłacie, która - bez uwzględnienia jej waloryzacji - wynosi 300 zł. Ograniczona kwotowo jest też kwota, którą może uzyskać poszkodowany pacjent. Może wynosić (bez waloryzacji) nie więcej niż 200 tys. zł, choć to zależy od konkretnego przypadku - rodzaju zdarzenia medycznego, w związku z którym wystąpiła szkoda, a także jego konsekwencji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 czerwca 2024 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości świadczenia kompensacyjnego z tytułu zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci pacjenta. Zgodnie z art. 67za ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, decyzja w sprawie przyznania (lub odmowy przyznania) świadczenia kompensacyjnego powinna być wydana w ciągu 3 miesięcy od czasu doręczenia wniosku. W praktyce okazuje się, że termin rozpatrzenia wniosku jest dłuższy. Roztrzygnięcie wniosku ma formę decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
Możliwość złożenia wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za zdarzenia medyczne jest ograniczona na kilka sposobów. Po pierwsze, świadczenie kompensacyjne przysługuje wyłącznie w przypadku szkód związanych z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. tylko "na NFZ"). Po drugie, termin na wniesienie wniosku jest ograniczony do roku, od kiedy pacjent dowiedział się o zdarzeniu medycznym, ale nie może być dłuższy, niż trzy lata, od kiedy zdarzanie to nastąpiło. W końcu, świadczenie kompensacyjne za zdarzenie medyczne jest alternatywne względem innych roszczeń. Decyzję o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego można postrzegać jako propozycję, którą pacjent może zaakceptować i przyjąć, ale również nie wyrazić na nią zgody i odrzucić (np. jeśli zdaniem pacjenta proponowana mu kwota jest zbyt mała). Pacjent, który oświadcza o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego, jednocześnie zrzeka się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne mogących wynikać ze zdarzenia medycznego, którego dotyczył wniosek. Pacjent, który świadczenie kompensacyjne odrzuca, może dochodzić odszkodowania w innej procedurze.
KONSEKWENCJE NARUSZENIA: pacjent, który nie złoży wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego lub pozwu w odpowiednim terminie, ryzykuje przedawnieniem roszczenia. Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za zdarzenie medyczne, który został sporządzony błędnie, nie zawiera wymaganych przez prawo elementów, Rzecznik Praw Pacjenta, po bezskutecznym wezwaniu, podlega pozostawieiu bez rozpoznania.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
PLIK ELEKTRONICZNY ZAWIERAJĄCY TREŚĆ WNIOSKU O PRZYZNANIE PACJENTOWI ŚWIADCZENIA KOMPENSACYJNEGO ZA ZDARZENIE MEDYCZNE
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem w celu zgromadzenia szczegółowych informacji o sprawie.
Wykonanie oceny, czy zdarzenie medyczne spełnia warunki formalne, od których zależy możliwość złożenia skutecznego wniosku o świadczenie kompensacyjne oraz przekazanie jej wyników Klientowi.
Uzyskanie dokumentacji medycznej Klienta, a także szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy.
Przygotowanie treści wniosku o przyznanie świadczenia kopensacyjnego, omówienie treści dokumentu z Klientem, wprowadzanie niezbędnych zmian i poprawek.
Przygotowanie pełnomocnictwa i odebranie podpisu Klienta pod nim.
Udzielenie informacji o opłacie od wniosku, wraz ze wskazaniem Klientowi sposobu jej wniesienia.,
Wniesienie wniosku do Rzecznika Praw Pracjenta.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
podejmowania jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych w imieniu Klienta w postępowaniu w sprawie wniosku o świadczenie kompensacyjne za zdarzenie medyczne, w tym reprezentacji w tym postępowaniu, lub przygotowywania lub wnoszenia jakichkolwiek innych pism, niż ten wniosek;
wniesienia opłat sądowych od pozwu, które obciążają wyłącznie Klienta,
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
pacjenci korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Wniosek o odszkodowanie za błąd medyczny, odszkodowanie za błąd medyczny, zgłoszenie błędu lekarskiego, pozew o błąd lekarski, odszkodowanie od szpitala.