TYTUŁEM WPROWADZENIA W SZEROKIE ZAGADNIENIA PRAWNE ZWIĄZANE Z WYTWARZANIEM PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH, ZAPRASZAMY DO LEKTURY NINIEJSZEGO ARTYKUŁU, W KTÓRYM PRZEDSTAWIAMY KLUCZOWE KWESTIE, NIEZBĘDNE DLA ZROZUMIENIA FUNKCJONOWANIA RYNKU ŻYWNOŚCI W UNII EUROPEJSKIEJ.
Podstawowe akty prawne regulujące zasady wytwarzania produktów spożywczych to ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która zasadniczo odnosi się do produktów roślinnych i jest przedmiotem niniejszego artykułu. Zagadnienia prawne dotyczące produkcji zwierzęcej reguluje ustawa o produktach pochodzenia zwierzęcego. Polskie ustawy mają charakter uzupełniający i implementujący co najmniej kilkadziesiąt aktów prawa UE dotyczących żywności, z których podstawowe znaczenie ma w Rozporządzenie nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego. Art. 4 Rozporządzenia 178/2002 zawiera definicję żywności (nazywanej też środkami spożywczymi), którą są jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać. Środek spożywczy to także napoje, guma do żucia i wszelkie substancje, łącznie z wodą, świadomie dodane do żywności podczas jej wytwarzania, przygotowania lub obróbki. Z definicji środka spożywczego wyłączone są jednak kosmetyki, leki, pasze zwierzęce, czy też rośliny przed dokonaniem zbiorów, których dotyczą odrębne przepisy.
Powyższa definicja obejmuje bardzo dużą grupę produktów, którą można podzielić przy użyciu kilku kryteriów:
pochodzenia - można je rozumieć nie tylko jako produkt roślinny lub zwierzęcy, ale również jako miejsce produkcji lub wprowadzenia do obrotu. Ma to istotne znaczenie w szczególności w przypadku żywności importowanej z krajów nie należących do UE.
przeznaczenia - wiele obowiązków prawnych nie dotyczy żywności wytwarzanej na cele własne, przetwarzanej domowym sposobem, a handel nimi ma oddzielną regulację prawną. W niniejszym artykule pomijamy te cele, koncentrując się na środkach spożywczych wytwarzanych, przetwarzanych i wprowadzanych do obrotu w celach handlowych.
warunków wytwarzania, przetwarzania, transportu i obrotu - odnosi się to m.in. do wymagań higienicznych, związanych z wytwarzaniem różnego typu żywności, określania daty przydatności do spożycia i przechowywania odpowiednich warunkach, kontroli jakości wytwarzania i wielu innych aspektów, różniących się w zależności od tego, czym środek spożywczy w istocie jest.
stopnia przetworzenia - inne przepisy znajdą zastosowanie do środków spożywczych nieprzetworzonych lub pierwszego przetworzenia, nieco większą ich liczbę trzeba uwzględniać przy żywności w dalszym stopniu przetworzenia, prawo przewiduje też szczególne warunki przetwarzania do produktów o określonym zastosowaniu, takim jak m.in. środki żywieniowe specjalnego przeznaczenia, czy dla niemowląt.
roli w przetwarzaniu - w procesach przetwarzania żywności jest ona łączona z różnymi dodatkami, wykorzystywane są substancje pomocnicze w tych procesach, enzymy, substancje słodzące, dodatki aromatyczne, witaminy. Dotyczy ich cały szereg odrębnych przepisów.
bezpieczeństwa związanego ze spożywaniem - niektóre środki spożywcze uznawane są za rodzące nieco wyższe ryzyko, tak po stronie wytwarzania, jak i spożywania. Stąd też przepisy dotyczące żywności nowej, genetycznie zmodyfikowane czy poddawanej promieniowaniu jonizującemu.
Przedsiębiorstwo spożywcze (zwane przez polską ustawę "zakładem") zgodnie z przepisami Rozporządzenia 178/2002 to przedsiębiorstwo publiczne lub prywatne, typu non-profit lub nie, prowadzące jakąkolwiek działalność związaną z jakimkolwiek etapem produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności. To bardzo szeroka definicja, która obejmuje bardzo liczne podmioty działające w zróżnicowanym charakterze, występujące na różnych etapach łańcucha dostaw. Przede wszystkim można wyróżnić:
Dostawy nasion, nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wytwarzania na potrzeby produkcji podstawowej.
Produkcja podstawowa (zwana też pierwotną), która oznacza produkcję, uprawę lub hodowlę produktów podstawowych, w tym zbiory, dojenie i hodowlę zwierząt gospodarskich przed ubojem, a także łowiectwo i rybołówstwo oraz zbieranie runa leśnego. Efektem produkcji podstawowej są zasadniczo produkty rolne, a więc płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli i rybołówstwa, jak również produkty pierwszego przetworzenia, które pozostają w bezpośrednim związku z nimi. Mając na wględzie dalsze przetwarzanie, ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia określa produkty pochodzące z produkcji pierwotnej mianem "surowców".
Skupy i punkty odbioru surowców z produkcji podstawowej. Obowiązujące na tym etapie łańcucha dostaw regulacje prawne zmierzają w szczególności do łagodzenia braku równowagi między stroną słabszą, jaką jest zazwyczaj rolnik indywidualny sprzedający swoje produkty, a podmiotem, który je nabywa. Tu w szczególności należy zwrócić uwagę na obowiązek zawierania umów (art. 168 Rozporządzania 1308/2013) oraz przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
Magazynowanie i transport - przedsiębiorcy działający w tym zakresie pełnią bardzo ważną rolę na rynku środków spożywczych, często ulegających szybkiemu zepsuciu. Konieczne jest więc odpowiednie zaplanowanie terminów odbiorów i dostaw i związanego z nimi transportu, w tym z uwzględnieniem jego szczególnych warunków, np. związanych z zachowaniem odpowiednio niskiej temperatury. Należy zauważyć, że także produkcja surowców jest ograniczona w czasie - sezonem siewu, wegetacji i zbiorów, występujących w określonej porze roku, co może ulegać pewnym zmianom, zwłaszcza związanym z warunkami pogodowymi. Jednocześnie żywność w sprzedaży detalicznej musi być dostępna przez cały rok, co wskazuje na dużą potrzebę jej magazynowania.
Przetwarzanie - oznacza każde działanie, które znacznie zmienia produkt wyjściowy, w tym ogrzewanie, wędzenie, peklowanie, dojrzewanie, suszenie, marynowanie, ekstrakcję, wyciskanie lub połączenie tych procesów (art. 2 ust. 1 lit. m Rozporządzenia 852/2004). Za przetwarzanie nie uważa się jednak procesów związanych z przygotowaniem surowców, a więc przypadków, w których zostały one podzielone na części, przecięte, pokrojone, rozdrobnione, skruszone, wyczyszczone, zmielone, schłodzone, zamrożone, głęboko zamrożone lub rozmrożone.
Pakowanie i znakowanie - pomimo, iż z pozoru może wydawać się, że kwestie te mają mniejszą wagę, jednakże prawo UE reguluje je z bardzo dużą szczegółowością. Pakowania dotyczy ustawa o towarach paczkowanych, ale także Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością i inne akty prawne. W zakresie właściwego oznakowania podstawowe znaczenie mają przepisy Rozporządzenia UE nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Odbiorców hurtowych i działających w ich imieniu kupców, nabywających środki spożywcze zgodnie z wybraną metodą organizacji dostaw oraz prowadzących ich dostawę do punktów sprzedaży detalicznej.
Konsumentów finalnych środków spożywczych, którzy nie wykorzystują żywności w ramach działalności przedsiębiorstwa spożywczego.„Handel detaliczny”, w rozumieniu Rozporządzenia 178/2002, oznacza obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży lub w punkcie dostaw dla konsumenta finalnego; określenie to obejmuje terminale dystrybucyjne, działalność cateringową, stołówki zakładowe, catering instytucjonalny, restauracje i podobne działania związane z usługami żywnościowymi, sklepy, centra dystrybucji w supermarketach i hurtownie.
To, jakie dokładnie przepisy będą miały zastosowanie w sytuacji konkretnego przedsiębiorcy zależy więc przede wszystkim od charakterystyki środków spożywczych, planuje on wytwarzać. Do podstawowych grup obowiązków prawnych można zaliczyć:
REJESTRACJA ZAKŁADU
Art. 61 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje obowiązki: 1) zatwierdzenia, oraz 2) rejestracji zakładów produkcyjnych przedsiębiorstw spożywczych w rejestrze prowadzonym przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca siedziby zakładu. Obowiązkiem wpisu objęte są zakłady, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego, a także zwierzęcego, nieobjęte kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej i żywność zawierającą jednocześnie składniki zwierzęce i niezwierzęce, a także przedsiębiorstwa, które działają na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem. Zatwierdzenie można rozumieć jako kontrolę Sanepidu, czy zakład spełnia warunki produkcji żywności i należy je uzyskać przed rozpoczęciem produkcji środków spożywczych. Po uzyskaniu zatwierdzenia, podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze może wystąpić o wpis do rejestru zakładów.
Zatwierdzenie zakładu nie jest wymagane dla podmiotów i działalności, o których mowa w art. 63 ust. 2 ustawy, a więc m.in. produkcji podstawowej, dostaw bezpośrednich, gospodarstw agroturystycznych, podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny żywnością pochodzenia niezwierzęcego, aptek i hurtowni farmaceutycznych, sklepów zielarskich, zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności „na odległość” i innych. Podmioty te nie muszą uzyskać zatwierdzenia zakładu, a jedynie wpis. Brak obowiązku uprzedniego zatwierdzenia zakładu nie oznacza zwolnienia z obowiązków prawnych związanych z wytwarzaniem żywności. Innymi słowy, brak uprzedniej kontroli sanepidu i zatwierdzenia zakładu nie oznacza, że można produkować środki spożywcze bez spełniania przepisów. Może to ulegać kontroli już w toku działalności.
SUBSTANCJE DODAWANE DO ŻYWNOŚCI
Szereg przepisów dotyczy substancji dodawanych do żywności ze względu na poprawę cech środków spożywczych, wymagania w procesie przetwarzania oraz inne względy. Wymagania dotyczące substancji dodatkowych do żywności określa rozporządzenie UE nr 1333/2008. O enzymach spożywczych stanowi Rozporządzenie UE 1332/2008, aromatów i składników żywności o właściwościach aromatyzujących dotyczy Rozporządzenie nr 1334/2008, zaś witamin, składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny - Rozporządzenie UE 1925/2006.
DOBRA PRAKTYKA PRODUKCYJNA
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, dobra praktyka produkcyjna (Good Manufacturing Practice – GMP) w odniesieniu do produkcji żywności to działania, które muszą być podjęte, i warunki, które muszą być spełniane, aby produkcja żywności odbywała się w sposób zapewniający bezpieczeństwo żywności, zgodnie z jej przeznaczeniem. Przekładając to na język praktyki, GMP to spis zasad prawidłowego wytwarzania artykułów spożywczych w przedsiębiorstwie spożywczym. GMP to część produktowa dokumentacji, w której określa się takie informacje, jak: rodzaje wytwarzanych artykułów spożywczych w zakładzie i ich nazwy, rodzaje i ilość składników, jakie zawierają, dostawy surowców, receptury i procesy przygotowania, sposób pakowania, warunki przechowywania, sposób wprowadzania do dystrybucji itd. Posiadanie tego typu dokumentacji jest dosyć oczywiste w zakładach produkujących artykuły spożywcze, muszą one posiadać szczegółową informację na temat tego, co - jaki produkt - oraz w jaki sposób mają wytwarzać.
HIGIENA ŻYWNOŚCI
Środki spożywcze wprowadzane do obrotu muszą w szczególności spełniać następujące wymagania :
higieniczne - dla produkcji podstawowej zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Załącznik nr 2 określa je dla innych etapów produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności. Dotyczą one w szczególności higieny pomieszczeń, w których dochodzi do przygotowywania i przetwarzania środków spożywczych, transportu żywności, opakowań jednostkowym i zbiorczym, urządzeń i sprzętu, z którym się styka podczas przetwarzania, obróbki cieplnej i mrożenia, odpadów żywnościowych, zaopatrzenia w wodę, higieny i właściwego przeszkolenia personelu wykonującego czynności związane z wytwarzaniem środków spożywczych.
mikrobiologiczne określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych. Wymagania mikrobiologiczne odnoszą się do badań na obecność mikroorganizmów oraz wytwarzanych przez nie toksyn lub metabolitów. Zasadniczo to sam przedsiębiorca, prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze ustala częstość kontroli w procedurach wewnętrznych, opartych na zasadach HACCP.
najwyższych dopuszczalnych poziomów substancji zanieczyszczających określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1881/2006 ustalającym najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych. W załączniku do Rozporządzenia wskazano konkretne środki spożywcze, do których przyporządkowano maksymalne stężenia określonych substancji.
najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów, zgodnie z Rozporządzeniem (UE) nr 396/200 w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni.
Instrumentem wykorzystywanym przez przedsiębiorców z branży spożywczej, który ma na celu zapewnienie stosowania przepisów dotyczących higieny żywności, w sposób dostosowany do charakterystyki prowadzonej działalności, jest dobra praktyka higieniczna (Good Hygienic Practice – GHP). Przepisy definiują GHP jako działania, które muszą być podjęte, i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Przepisy prawne dotyczące higieny żywności mają w duże części charakter wytycznych, które muszą zostać w praktyce wdrożone w zakładzie produkcyjnym. Temu właśnie służy GHP. Aby ułatwić jej praktyczne przygotowanie, wdrożenie i kontrolę, art. 7 - 9 Rozporządzenia 852/2004 przewidują przyjmowanie unijnych i krajowych wytycznych szczegółowych w określonych działach produkcji środków spożywczych. W Polsce takie wytyczne zostały opublikowane m.in. dla produkcji cukru, piekarskiej i ciastkarskiej, makaronów, soków owocowych, przetworów mlecznych, margaryn i tłuszczów do smarowania, lodów i produktów mrożonych, w hurtowniach, zakładach żywienia zbiorowego, czy punktach sprzedaży detalicznej.
SYSTEM ZARZĄDZANIA RYZYKIEM
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorstwa sektora spożywczego opracowują, wykonują i utrzymują stałą procedurę lub procedury na podstawie zasad HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Ustawa wyjaśnia, że jest to postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością; system ten ma również na celu określenie metod eliminacji lub ograniczania zagrożeń oraz ustalenie działań korygujących. GMP oraz GHP określają warunki wstępne - jakie artykuły spożywcze, w jaki sposób i na jakich zasadach powinny zostać wytworzone. Wdrożenie HACCP polega przede wszystkim na określeniu, które z tych warunków mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności, w jaki sposób je mierzyć i kontrolować, a także co robić, gdy nie są spełnione. Przykładowo, jeśli dany artykuł spożywczy wymaga podgrzania w procesie przetwarzania, zgodnie z GMP, a po wytworzeniu, zgodnie z GHP wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych, aby zapobiegać namnażaniu się drobnoustrojów, to polityka przyjęta zgodnie z HACCP będzie określać w tym zakres temperatur podgrzewania i chłodzenia, moment w którym następują ich pomiary, a także postępowanie na wypadek, gdyby okazało się, że temperatury nie mieszczą się w tych granicach. Zasady HACCP pomagają wyznaczyć kluczowe parametry, które powinny być kontrolowane w danym przedsiębiorstwie z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności. Stanowią wsparcie w przeprowadzeniu kompleksowej oceny w tym zakresie w przedsiębiorstwie spożywczym, uwzględniając różne aspekty jego funkcjonowania. Dobrze opracowana, dostosowana do warunków danego zakładu, polityka HACCP (w przeciwieństwie od wzorów pobranych z internetu), stanowi istotne wsparcie w działalności przedsiębiorstw spożywczych, minimalizując ryzyko i gwarantując wysoką jakość wytwarzanych produktów.
MATERIAŁY DO KONTAKTU Z ŻYWNOŚCIĄ I OPAKOWANIA
Przedmiotem Rozporządzenia 1935/2004 są materiały i wyroby przeznaczone są do kontaktu z żywnością, pozostające w kontakcie z żywnością, bądź co do których można w uzasadniony sposób oczekiwać, że wejdą w kontakt z żywnością, biorąc pod uwagę ich zastosowanie w normalnych lub możliwych do przewidzenia warunkach. Materiały i wyroby do kontaktu z żywnością nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka, powodować zmian w składzie żywności, lub pogarszać jej cech organoleptycznych. W tym celu przepisy ograniczają rodzaje materiałów i substancji, z których mogą być wykonane materiały i wyroby do kontaktu z żywnością, nakładają wymogi co do ich wytwarzania (GMP), a także możliwości zidentyfikowania podmiotów, które wprowadzają je do obrotu. Przybliżając kwestię opakowań nie sposób też nie wspomnieć o Ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która będzie miała zastosowanie nie tylko do wytwarzania, ale także częstej praktyki w branży spożywczej, polegającej na zamawianiu opakowań wytworzonych przez osoby trzecie, które prowadzą działalność w branży opakowaniowej.
OZNAKOWANIE ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH
W zakresie właściwego oznakowania podstawowe znaczenie mają przepisy Rozporządzenia UE nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, wymagające podania na opakowaniu lub etykiecie takich informacji jak nazwa, wykaz składników, składniki lub substancje pomocnicze w przetwórstwie, ilość określonych składników lub kategorii składników, ilość netto żywności, data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, specjalne warunki przechowywania lub warunki użycia, kraj pochodzenia czy informacja o wartości odżywczej. Drugą sprawą są oświadczenia żywnościowe, o których mowa w Rozporządzeniu UE nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności. Oświadczenia żywnościowe to informacje umieszczane na etykietach i opakowaniach żywności, w formie tekstu, obrazu, symbolu lub innych, które stwierdzają, sugerują lub dają do zrozumienia, że żywność ma szczególne właściwości. Szczególne właściwości żywności, podawane w celach komercyjnych przez jej producentów, mogą dotyczyć w szczególności zawartości określonych substancji (lub ich braku), podwyższonej lub zmniejszonej kaloryczności, pozytywnego wpływu na zdrowie, czy też zmniejszenia ryzyka chorób. Przepisy przywołanego rozporządzenia mają na celu ochronę konsumentów przede wszystkim przed brakiem prawdziwości takich oświadczeń. Jednocześnie oświadczenia nie powinny naruszać przepisów dotyczących środków żywieniowych specjalnego przeznaczenia (art. 24 i n. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia), o ile oczywiście ich nie stanowią.
PRACOWNICY
Zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Przepis nakłada wymóg uzyskania tzw. "książeczki sanepidowskiej" przez pracowników, mających kontakt z żywnością. Zważywszy, że wymagania określone w załączniku do Rozporządzenia nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych przewidują konieczność przeszkolenia pracowników, ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje obowiązek, aby podmioty działające na rynku spożywczym posiadały dokumentację o przeprowadzonych szkoleniach lub udzielonym instruktażu osobom wykonującym prace przy produkcji lub w obrocie żywnością oraz osobom odpowiedzialnym za wdrożenie i stosowanie zasad systemu HACCP w zakładzie.
Prawo dopuszcza ograniczenia i wyłączenia zastosowania przepisów prawa żywnościowego w szczególności mając na uwadze niewielką ich skalę, uwarunkowania związane tradycją czy też względami wzmacniania podstawy dochodowej indywidualnych gospodarstw rolnych. Produkcja żywności w gospodarstwach rolnych i wprowadzanie jej na rynek w ograniczonych ilościach, może odbywać się w ramach następujących ramach prawnych:
dostawy bezpośrednie - dokonywanych przez producenta produktów pierwotnych, małych ilości surowców do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Dostawy bezpośrednie mogą obejmować produkty produkcji pierwotnej pochodzenia roślinnego, takie jak zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby - uprawne, nie stanowiące działów specjalnych produkcji rolnej, a także pozostałych surowców pochodzących z dokonywanych osobiście zbiorów ziół i runa leśnego, a także środki spożywcze od nich pochodzące w postaci kiszonej lub suszonej. Zasady, na jakich mogą odbywać się dostawy bezpośrednie reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych. Dostawy bezpośrednie dotyczą sprzedaży zasadniczo nieprzetworzonych produktów roślinnych na targowiskach, placach targowych, we własnych gospodarstwach rolnych, jak również do zlokalizowanych na terenie tego samego województwa, co producent, lub województw przyległych, sklepów i zakładów gastronomicznych. Działalność w ramach dostaw bezpośrednich nie wymaga zatwierdzenia zakładu, a wyłącznie zgłoszenia.
rolniczy handel detaliczny (RHD), o którym mowa w art. 44a i n. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, to instytucja prawna pozwalająca na handel ograniczoną ilością środków spożywczych, w których przynajmniej jeden składnik pochodzi z własnej uprawy, hodowli lub chowu. W ramach RHD możliwe jest zbywanie żywności konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, zasadniczo więc podobnie jak w przypadku dostaw bezpośrednich. RHD różni się jednak od dostaw bezpośrednich rodzajem artykułów spożywczych wprowadzanych do obrotu w tej formie (w RHD dopuszczalne są również produkty odzwierzęce), czy wysokością limitów sprzedaży. Podobnie jak w przypadku dostaw bezpośrednich, także RHD nie wymaga zatwierdzenia zakładu, a jedynie zgłoszenie.
art. 69 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewidują możliwość wprowadzenia ogólnych lub przyznawania indywidualnych odstępstw od warunków wytwarzania żywności tradycyjnej niezwierzęcego pochodzenia. O odstępstwach ogólnych mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2009 r. w sprawie ogólnych odstępstw od wymagań higienicznych w zakładach produkujących żywność tradycyjną niezwierzęcego pochodzenia. O odstępstwa indywidualne przedsiębiorstwa spożywcze mogą wnioskować, uzasadniając je koniecznością zastosowania szczególnych metod, uzasadnionych tradycyjnym charakterem produktu. Niestety, przepisy te nie mają szerokiego zastosowania, gdyż pojęcie żywności tradycyjnej pojmowane jest dosyć wąsko i obejmuje wyłącznie artykuły spożywcze, chronione prawem wspólnotowym, krajowym, regionalnym lub lokalnym jako tradycyjne produkty spożywcze, a uzyskanie odstępstwa - przedstawienia dowodu posiadania takiego prawa ochronnego.
Analogiczne odstępstwa i ułatwienia dotyczą produkcji zwierzęcej, w tym mięs, produktów mlecznych, jaj, produktów rybołówstwa czy pszczelarstwa oraz potraw z nich przygotowanych. Instytucje prawne stworzone w tym celu to przede wszystkim działalność marginalna, ograniczona i lokalna (MOL) oraz sprzedaż bezpośrednia, odbywające się na zasadach wskazanych w ustawie o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz - odpowiednio - rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej oraz z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.
Obowiązujący w Polsce model kontroli środków spożywczych jest rozproszony na pięć różnych organów. Za jakość zdrowotną produktów roślinnych odpowiada Państwowa Inspekcja Sanitarna, zwierzęcych - Inspekcja Weterynaryjna. Kontrola jakości handlowej żywności leży w kompetencjach Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Należy więc uwzględnić dwie ustawy:
ustawę z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do której kompetencji należy m.in. kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego, nadzoru nad jakością zdrowotną żywności, a także warunków zdrowotnych produkcji materiałów i obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywności.
ustawę z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, na podstawie której powołano Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych właściwą do kontroli przestrzegania przepisów o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Tę zaś Rozporządzenie określa jako cechy artykułu rolno-spożywczego dotyczące jego właściwości organoleptycznych, fizykochemicznych i mikrobiologicznych w zakresie technologii produkcji, wielkości lub masy oraz wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, prezentacji i oznakowania, nieobjęte wymaganiami sanitarnymi, weterynaryjnymi lub fitosanitarnymi. Jakość handlowa wiąże się z przestrzeganiem innych, niż sanitarne, wymogów związanych z wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu środków spożywczych, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
Potencjalną odpowiedzialność z tytułu naruszeń prawa związanych z wytwarzaniem żywności można wywodzić z przepisów prawa administracyjnego, karnego i cywilnego. Stosowanie powyżej wskazanych przepisów związanych z kontrolą może wiązać się z zastosowaniem odpowiedzialności administracyjnej. W pierwszej kolejności wydane decyzje powinny prowadzić do usunięcia naruszeń prawa, w szczególności poprzez poprawę określonych procesów w przedsiębiorstwie spożywczym. W poważniejszych sprawach, gdy żywność stanowi zagrożenie zdrowia ludzi, sam obowiązek wycofania jej z obrotu stanowi istotną dolegliwość dla finansową dla podmiotu, który zainwestował w produkcję artykułów, których nie może sprzedać zgodnie z prawem. Możliwość ewentualnego nałożenia kar finansowych, grzywien lub podobnego typu środków zależy od tego, które przepisy zostały naruszone i jakie są tego konsekwencje. Podstawowe przepisy w tym zakresie to art. 104 i 104 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Poprzedzające je artykuły mogą zaś stanowić podstawę ewentualnych dochodzeń na gruncie prawa karnego. W przypadku szkody wyrządzonej przez środki spożywcze konsumentom finalnym, odpowiedzialność za tę szkodę ponosi podmiot działający na rynku spożywczym na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Mając na względzie powyższe, zagadnienia prawne dotyczące wytwarzania i obrotu handlowego żywnością, mogą jawić się jako bardzo obszerne i skomplikowane. Wynika to z ich ogólnego, przekrojowego przedstawienia, mającego zastosowanie potencjalnie do wszystkich lub znacznej ilości artykułów spożywczych. W praktyce, przy odniesieniu się do konkretnego rodzaju wyrobów żywnościowych, ustalenie wymogów prawnych ich dotyczących jest łatwiejsze i zasadniczo powinno odbyć się na etapie tworzenia zakładowej dokumentacji produkcyjnej. Wysoka standaryzacja procesów wytwarzania żywności, w tym przez tworzenie dokumentacji z nią związanej, wydaje się niezbędne tym sektorze gospodarki, gdyż dotyczy produktów szybkozbywalnych, o ograniczonym czasie przydatności do spożycia,dużym wolumenie sprzedaży i niewysokiej marży jednostkowej, przynajmniej w ujęciu liczbowym. Wymusza to wysoką efektywność wszystkich procesów związanych z wytwarzaniem artykułów spożywczych - od pola do konsumenta finalnego.
Każda sprawa wymaga indywidualnej oceny prawnika. Artykuły publikowane na blogu mają charakter informacyjny, a ich treści nie należy traktować jako porady prawnej, lub świadczenia usług prawnych w jakikolwiek inny sposób. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za szkody mogące wynikać z zastosowania zamieszczonych na blogu treści, bez uprzedniej konsultacji i omówienia sprawy z prawnikami Kancelarii. Treść artykułów na blogu wyraża opinie i przekonania ich autorów i nie powinna być poczytywana jako oficjalne stanowisko Kancelarii.