PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI ZAMÓWIENIA PODMIOTU LECZNICZEGO NA UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 26 - 27 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
§
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, podmiot leczniczy może udzielić zamówienia na udzielanie świadczczeń zdrowotnych innemu podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą lub osobie posiadającej uprawnienia zawodowe z zakresu medycyny. Jeżeli podmiot leczniczy udzielający zamówienia spełnia przesłanki, określone w przepisach ustawy - Prawo zamówień publicznych, udzielenie zamówienia musi nastąpić zgodnie z procedurą opisaną w art. 26 - 27 ustawy o działalności leczniczej. Przesłanki, o których mowa w ustawie - Prawo zamówień publicznych (art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6) dotyczą podmiotów publicznych (jednostek sektora finansów publicznych) lub podmiotów prywatnych, ale finansowanych ze środków publicznych w całości lub części większej niż połowa. W przypadku podmiotów wykonujących działalność leczniczą, przywołane przepisy ustaw dotyczą w szczególności udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w ramach umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia (w skrócie "NFZ").
Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, do zamówień o których mowa w tym przepisie, nie stosuje się ustawy - Prawo zamówień publicznych. Wymaga to pewnego wyjaśnienia. Zamówienia, o których mowa w art. 26 - 27 ustawy o działalności lecniczej, nie są zamówieniami publicznymi w rozumieniu ustawy - Prawo zamówień publicznych, którą stosuje się tylko pomocninczo, w nieznacznej części. W przeważającej mierze, procedurę postępowania w sprawie zamówień na udzielanie świadczeń zdrowotnych regulują ustawy o działalności leczniczej oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ta procedura różni się istotnie od uregulowanej w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Nie oznacza to, że podmioty lecznicze są całkowicie wolne od stosowania Prawa zamówień publicznych. Przepisy ustawy o działalności lecniczej dotyczą zamówień na usługi polegające na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Innego rodzaju usługi, nabycie towarów lub roboty budowlane, mogą wymagać przeprowadzenia procedury określonej w ustawie - Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z art. 26 ust. 4a ustawy o działalności leczniczej, do zamówień których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro, nie stosuje się ust. 3 i 4 tego artykułu. To oznacza, że gdy szacowna wartość zamówienia nie przekracza wskazanej kwoty, pdmioty lecznicze nie muszą przeprowadzać konkursu ofert, o którym mowa w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie wynika z tego jednak, że zamówienia o wartości niższej niż 30 000 euro, mogą być udzielane w sposób dobrowolny, nie skrempowany żadnymi przepisami. Należy zauważyć, że przywołany przepis stanowi o wyłączeniu art. 26 ust. 3 i 4 ustawy o działalności leczniczej. Pozostałe przepisy tej ustawy, które dotyczą zamówień, muszą być przestrzegane przez podmiot zamówienia udzielający. Konieczne jest też stosowanie zasad ogólnych, dotyczących wydatkowania środków publicznych niezależnie od ich źródła i przeznaczenia. Zasady te wymienia w szczególności art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z tym przepisem, wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów, w sposób umożliwiający terminową realizację zadań oraz w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W celu zapewnienia stosowania tych zasad podmioty lecznicze często przyjmują regulaminy zamówień "podprogowych" - poniżej równowartości 30 000 euro.
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej, udzielenie zamówienia następuje w trybie konkursu ofert. Przed rozpoczęciem konkursu ofert należy przygotować dokumenty z nim związane. Pierwszym z nich jest opis przedmiotu zamówienia, zawierający informacje o wszystkich istotnych wymaganiach i okolicznościach, które powinny zostać określone za pomocą cech technicznych i jakościowych, z uwzględnieniem Polskich Norm wprowadzających europejskie normy zharmonizowane. Mówią o tym art. 140 i 141 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 146 ust. 1 tej ustawy, kierownik podmiotu leczniczego udzielającego zamówienia, określa przedmiot postępowania oraz szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W sczególności, powinny to być informacje o tym, które konkretnie świadczenia zdrowotne ma wykonywać przyjmujący zamówienie oraz na jakim obszarze terytorialnym. Przy określaniu szczegółowych warunków umów, kierownik podmiotu leczniczgo powinien mieć na uwadze, że umowy o udzielanie świdczeń opieki zdrowotnej powinny zawierać elementy wskazane w art. 27 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej. Nie mniej istotne jest określenie wartości zamówienia, co powinno nastąpić w sposób określony w art. 26a ustawy o działalności leczniczej. Wartość zamówienia stanowi podstawowe kryterium określenia właściwego trybu postępowania w sprawie udzielenia zamówienia na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Z art. 147 i 151 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że podmiot leczniczy powinien publicznie ogłosić o zamiarze udzielenia zamówienia. Przepisy nie określają w jaki sposób powinno nastąpić to ogłoszenie, zazwyczaj jednak przyjmuje się, że powinno być zamiesczone na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń podmiotu leczniczego, który udziela zamówienia.
Zgodnie z art. 148 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy zdrowotnych dokonuje się oceny ofert ze względu na kryteria jakości, kompleksowości, dostępności, ciągłości oraz ceny. Szczegółowy sposób ustalenia, czy i w jakim stopniu złożona oferta spełni te kryteria, powinien zostać określony w ogłoszeniu o zamiarze udzielenia zamówienia. Zazwyczaj polega to na przyznawaniu punktów w ilości odpowiedniej do stopnia ich spełnienia. Umowa jest zawierana z tym z oferentów, który uzyska największą ilość punktów. Zgodnie z art. 151 ustawy, o rozstrzygnięciu konkursu ofert należy ogłosić w miejscu i terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie ofert.
Nie zawsze udaje się zakończyć konkurs ofert podpisaniem umowy. Art. 149 i 150 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymieniają przypadki, w których oferta podlega odrzuceniu, bądź też postępownie powinno zostać unieważnione. Ponadto, art. 153 i 154 ustawy umożliwiają oferentowi wniesienie środków odwoławczych - protestu do komisji przeprowadzającej postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia, a także odwołania do kierownika podmiotu leczniczego, który jest zamawiającym.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
Pliki elektroniczne zawierające przedmiot i wartość zamówienia, ogłoszenia o konkursie ofert i jego rozstrzygnięciu, dokumentację z otwarcia ofert i ich porównania, a także umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - dostosowane do wymogów i oczekiwań względem indywidualnego i skonkretyzowanego zamówienia.
USŁUGA OBEJMUJE:
uzyskanie od Klienta szczegółowych informacji na temat planowanego zamówienia;
przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia, określenie wartości zamówienia i wybór trybu postępowania;
przygotowanie ogłoszenia o konkursie ofert;
przygotowanie dokumentacji z otwarcia ofert i ich porównania;
przygotowanie ogłoszenia o rozstrzygnięciu konkursu ofert;
przygotowanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
przygotowania innych dokumentów niż powyżej wymienione;
osobistego uczestnictwa w pracach komisji konkursowej;
rozpatrywania środków odwoławczych
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Podmioty lecznicze, osoby wykonujące indywidualną praktykę w zawodach medycznych, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Zamówienie świadczeń zdrowotnych, konkurs ofert na świadczenia lecznicze, przetarg w podmiocie leczniczym, zamówienia publicne w sektorze zdrowia, zlecenie wykonywania świadczeń zdrowotnych, podwykonawca usług medycznych.