PRZYGOTOWANIE UMOWY PODMIOTU LECZNICZEGO Z PIELĘGNIARKĄ LUB POŁOŻNĄ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 5 ust. 2 pkt 2 oraz art. 19 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
§
Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, pielęgniarka może wykonywać swój zawód w postaci działalności indywidualnej lub wspólnie z innymi pielęgniarkami. Indywidualną praktykę pielęgniarki można - z pewnymi wyjątkami - określić mianem odpowiednika prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w innych zawodach. Wyjątki polegają m.in. na tym, że ustawa, oprócz "zwyczajnej" indywidualnej praktyki pielęgniarka, rozróżnia jej szczególne formy. Rozróżnienie to oparte jest o kryteria specjalizacji zawodowej i miejsce wykonywania. Kryterium specjalizacji jest związane z art. 19 ust. 2 pkt 2) ustawy, który stanowi, że pielęgniarka wykonująca działalność leczniczą jako indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarki, powinna posiadać specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Kategorie miejsca wykonywania indywidualnej (specjalistycznej) praktyki lekarskiej to: "we własnym gabinecie", w miejscu wezwania, wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem prowadzącym ten zakład. Umowa o współpracy (tzw. "kontrakt", czy "umowa B2B") pomiędzy podmiotem leczniczym a pielęgniarką, będzie różniła się w pewnym stopniu w zależności od tego, jakiego rodzaju indywidualną praktykę prowadzi pielęgniarka.
To, czego przywołane przepisy ustawy o działalności leczniczej nie wymieniają, to możliwość zatrudnienia pielęgniarki na podstawie umowy o pracę, zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks pracy, a także zawarcia przez podmiot leczniczy umowy o wykonywanie przez pielęgniarkę usług, do których stosuje się przepisy o umowie zlecenia (zgodnie z art. 750 ustawy - Kodeks cywilny). Zatrudnienie pielęgniarki na podstawie umowy o pracę powoduje powstanie grupy obowiązków i uprawnień podmiotu leczniczego jako pracodawcy oraz pielęgniarki, będącej pracownikiem. Tu zauważyć należy, że do grupy zawodowej pielęgniarek odnoszą się przepisy szczególne, związane m.in. z czasem pracy pracowników podmiotów leczniczych (art. 93 i n. ustawy o działalności leczniczej) czy wynagrodzeniem (mówi o tym m.in. ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych). Prawo preferuje zawieranie umów o pracę, zgodnie z art. 22 §1(1) ustawy - Kodeks pracy, zatrudnienie do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. W niektórych przypadkach, mimo zawarcia umowy zlecenia, czy wykonywania indywidualnej praktyki wyłącznie w zakładzie leczniczym, może być ona uznana przez sąd za umowę o pracę.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
Plik elektroniczny zawierający treść umowy podmiotu leczniczego z pielęgniarką.
USŁUGA OBEJMUJE:
Uzyskanie od Klienta szczegółowych informacji na temat rodzaju zawieranej umowy i jej warunków.
Przygotowanie indywidualnego wzoru umowy między podmiotem leczniczym a pielęgniarką, zgodnie z uzyskanymi informacjami.
Doręczenie wzoru umowy Klientowi, omówienie, wprowadzenie koniecznych poprawek i zmian.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
przygotowania innych dokumentów niż umowa, nawet jeśli są wymagane przez prawo w procesie zatrudnienia, lub stanowią załączniki do umowy,
prowadzenia negocjacji umownych lub wprowadzania zmian w umowie, które są ich wynikiem,
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Podmioty lecznicze, pielęgniarki, pielęgniarze, położne
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Plik, będący rezultatem wykonania usługi, zostanie przesłany pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Umowa o pracę z pielęgniarką, umowa o pracę w szpitalu, umowa z oddziałową, kontrakt pielęgniarki, umowa b2b z pielęgniarką, umowa z działalnością pielęgniarki, umowa z pielęgniarzem, zatrudnienie pielęgniarki.