POWIADOMIENIE GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO O PIERWSZYM WPROWADZENIU DO OBROTU ŚRODKA SPOŻYWCZEGO SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA
PODSTAWA PRAWNA:
ORGANY POWIĄZANE:
Główny Inspektor Sanitarny
§
Zgodnie z art. 2 pkt 43 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego to żywność, która ze względu na specjalny skład lub sposób przygotowania wyraźnie różni się od żywności powszechnie spożywanej i zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu jest wprowadzana do obrotu z przeznaczeniem do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych:
osób, których procesy trawienia i metabolizmu są zachwiane lub osób, które ze względu na specjalny stan fizjologiczny mogą odnieść szczególne korzyści z kontrolowanego spożycia określonych substancji zawartych w żywności – taki środek spożywczy może być określany jako „dietetyczny”,
zdrowych niemowląt i małych dzieci w wieku od roku do 3 lat;
Powyższa definicja została uszczegółowiona przez art. 24 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, ze względu na swoje przeznaczenie, obejmują w szczególności następujące grupy:
preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, oraz preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne;
środki spożywcze uzupełniające, obejmujące produkty zbożowe przetworzone i inne środki spożywcze dla niemowląt i małych dzieci w wieku od roku do 3 lat;
środki spożywcze stosowane w dietach o ograniczonej zawartości energii w celu redukcji masy ciała;
dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego;
środki spożywcze zaspokajające zapotrzebowanie organizmu przy intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza sportowców;
środki spożywcze dla osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów (cukrzyca);
środki spożywcze niskosodowe, w tym sole dietetyczne o niskiej zawartości sodu lub bezsodowe;
środki spożywcze bezglutenowe.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, podmiot działający na rynku spożywczym, który wprowadza lub ma zamiar wprowadzić po raz pierwszy do obrotu preparaty do początkowego żywienia niemowląt oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nie należą do grup określonych w art. 24 ust. 2 pkt 1–3 – jest obowiązany powiadomić o tym Głównego Inspektora Sanitarnego. Powiadomienie nie dotyczy wszystkich wymienionych powyżej środków spożywczych specjalego przeznaczenia, a wyłącznie preparatów do początkowego żywienia niemowląt, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz środków spożywczych zastępująch całodzienną dietę, do kontroli masy ciała.
Pierwsze wprowadzenie do obrotu, to udostępnienie w sprzedaży hurtowej lub detalicznej na rynku polskim. Zgłoszenie dotyczy więc środka spożywczego, a nie substancji, które żywność zawiera i jest wymagane nawet, gdy na rynku są już środki spożywcze o analogicznym składzie. Ponadto, art. 29 ust. 1 ustawy odnosi się do pierwszego wprowadzenia na terytorium Polski. Stąd też określone środki spożywcze specjalnego przeznaczenia wymagają zgłoszenia do GIS, nawet jeśli zostały legalnie wprowadzone do obrotu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym dokonano stosownego zgłoszenia, zatwierdzenia lub spełniono innego rodzaju wymagania związane z wprowadzeniem na rynek. Tym bardziej udostępnianie w sprzedaży środków spożywczych specjalnego przeznaczenia importowanych z państw, które nie należą do UE, traktowane będzie jako pierwsze wprowadzenia do obrotu i wymagać związanego z tym zgłoszenia.
Zgłoszenie pierwszego wprowadzenia do obrotu żywności specjlnego przeznaczenia następuje w formie elektronicznej. W skutek zgłoszenie GIS może wszcząć postępowanie zmierzające do ustalenia, czy środek spożywczy spełnia wymogi określone przez prawo. Wskazanie, że GIS może, ale nie nie musi wszczynać postępowania, jest dosyć istotne, gdyż w praktyce dotyczą one od 10 do 20% zgłoszeń. Stąd też da się zaobserwować mało właściwą, ale dopuszczalną prawnie praktykę przedsiębiorców, którzy wycofują swoje zgłoszenia w przypadku, gdy wszczęta zostanie wobec nich kontrola. Dzieje się tak również dlatego, że w toku postępowania kontrolnego GIS może zażądać opinii ośrodka naukowego na koszt wnoszącego powiadomienie. Samo powiadomienie nie wymaga wniesienia opłaty urzędowej.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
PRZYGOTOWANIE I ZŁOŻENIE W IMIENIU KLIENTA POWIADOMIENIA O PIERWSZYM WPROWADZENIU DO OBROTU NA TERENIE POLSKI ŚRODKA SPOŻYWCZEGO SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem i zapoznanie się z indywidualnymi okolicznościami sprawy.
Określenie rodzaju żywności specjalnego przeznacenia oraz ustalenie, czy podlega on zgłoszeniu.
Opiniowanie zgodności składu, substancji dodatkowych i warunków wprowadzenia na rynek z Rozporządzeniem w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Opiniowanie zgodności z prawem informacji na opakowaniu/etykiecie suplementu diety.
Gromadzenie informacji niezbędnych do wypełnienia formularza powiadomienia, a także weryfikacja ich zgodności z przepisami prawa.
Przygotowanie pełnomocnictwa i odebranie podpisu pod nim.
Złożenie w imieniu i na rzecz Klienta przygotowanego powiadomienia o pierwszym wprowadzeniu do obrotu środka spożywczego specjalnego przeznaczenia.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
Reprezentacji Klienta w postępowaniu wyjaśniającym, wywołanym wniesionym powiadomieniem - jeżeli zostanie wszczęte.
Przygotowywania lub zatwierdzania składu, lub wykonywania czynności wymagających specjalistycznej wiedzy z dziedzin innych, niż prawo.
Oceny zgodności z prawem warunków wytwarzania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia lub spełniania wymogów prawnych przez wytwarzającego i jego zakład produkcyjny, dokonywania wyboru lub sugerowania określonych wytwarzających lub zakładów.
Przygotowania umowy zlecenia wytwarzania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, klasyfikacji podatkowej, a także innych pism albo czynności prawnych lub faktycznych, które nie zostały wyraźnie wskazane w ofercie.
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wytwarzania i obrotu handlowego środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia, w szczególności żywnością dla dzieci oraz o przeznaczeniu medycznym
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Zgłoszenie żywności do sanepid, wpis na listę żywności dla dzieci, rejestracja medycznej, wprowadzenie do obrotu żywności specjalnej, zgłoszenie do GIS specjalnych środków spożywczych.