PRZYGOTOWANIE UMOWY GRUPOWEJ PRAKTYKI ZAWODOWEJ W ZAWODACH MEDYCZNYCH
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
PRZEPISY POWIĄZANE:
Art. 860 - 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
§
Zgodnie z art. 5 ustawy o działalności leczniczej, lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni mogą wykonywać swoje zawody w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej, co ustawa określa mianem "praktyki grupowej". Spółka to rodzaj umowy dwóch lub większej liczby osób, w której zapisane są zasady, w jaki sposób będą wykonywać razem działalność. Wykonywanie działalności razem polega w szczególności na tym, że wspólnicy prowadzą ją pod jedną wspólną nazwą, a także składą się na kapitał początkowy, za pomocą którego spółka będzie wykonywać działalność określoną w umowie spółki. Kapitałem spółki mogą być nie tylko pieniądze, ale także inne przedmioty majątkowe, nieruchomości i ruchomości, a nawet wykonywanie pracy osobiście. To, co może być przedmiotem wkładu majątkowego wspólników do spółki, jakie prawa i obowiązki ma każdy ze wspólników, w tym jaki jest podział zysków między nimi, został określony jako kilka modeli, wzorów, szablonów, standardowych przypadków, które można mniej lub bardziej modyfikować, w tym wprowadzać zapisy wymyślone przez wspólników. Spółka jawna i partnerska wymagają rejestracji przez sąd gospodarczy, wniosek można złożyć także przez internet.
Praktyka grupowa polega na prowadzeniu jednej z wymienionych spółek, w których wspólnikami są osoby wykonujące zawody medyczne, a ich działalność w ramach spółki co do zasady polega na osobistym udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom. Praktyka grupowa nie może być wykonywana w formie innych spółek, niż spółka cywilna, jawna lub partnerska. Działalność lecznicza może być wykonywana także jako innego rodzaju spółka (spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna lub spółka akcyjna), ale wówczas konieczna jest rejestracja podmiotu leczniczego. Praktyka grupowa nie jest wykonywaniem działalności leczniczej. Praktyka grupowa różni się nieco od prowadzenia podmiotu leczniczego, dlatego prawodawca przewidział różne formy organizacyjno-prawne dla każdej z tych dwóch kategorii podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Podstawą praktyki grupowej jest umowa, która - w zależności od przypadku - może zawierać niemal same postanowienia z wzoru, albo też wymagać dostosowania go branży, w której będzie działać spółka, a tkże do indywidualnej sytuacji wspólników.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
UMOWA PRAKTYKI GRUPOWEJ W FORMIE SPÓŁKI CYWILNEJ - W POSTACI PLIKU ELEKTRONICZNEGO DO WYDRUKU I PODPISU PRZEZ WSPÓLNIKÓW, LUB
UMOWA PRAKTYKI GRUPOWEJ W FORMIE SPÓŁKI JAWNEJ LUB SPÓŁKI PARTNERSKIEJ, WRAZ Z REJESTRACJĄ W JEDNEJ Z TYCH SPÓŁEK W KRS
USŁUGA OBEJMUJE:
uzyskanie od przedstawiciela wspólników szczegółowych informacji na temat zamierzeń gospodarczych i biznesowych;
wspólny wybór najlepszej formy prowadzenia działalności z uzględnieniem zamierzeń, oczekiwań, zasad i innych okoliczności, które wspólnicy uznają za istotne dla wzajemnego porozumienia w sprawie działlności spółki.
dobranie kodów w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) odpowiednich do przedmiotu działalności zakładanej spółki;
w przypadku spółki cywilnej - przygotowanie i dostarczenie pliku elektronicznego, zawierającego umowę spółki, do wydrukowania i podpisu przez wspólników. Przekazanie informacji o sposobie złożenia wniosku o rejestrację spółki cywilnej w postaci zmian w CEIDG wspólników oraz o nadanie NIP.
w przypadku spółki jawnej i partnerskiej - przygotowanie umowy spółki i przekazanie jej do zatwierdzenia przez wspólników;
przygotowanie innych dokumentów, które są niezbędne do złożenia wniosku o zarejestrowanie spółki jawnej lub partnerskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym;
przygotowanie pełnomocnictwa do złożenia wniosku o rejestrację spółki i przedstwienie go do podpisu przez wspólników, udzielenie informacji o wysokości i sposobie zapłaty opłat urzędowych i sądowych oraz złożenie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym;
udzielenie informacji o konieczności złożenia wniosku rejestracyjnego w RPWDL.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
przygotowania innych dokumentów, niż te, które są niezbędne do uzyskania wpisu spółki jawnej lub partnerskiej do Krajowego Rejestru Sądowego, w tym regulaminu organizacyjnego, który jest przedmiotem odrębnej usługi.
przygotowania i złożenia wniosku o wpis lub zmianę w Rejestrze Podmiotów Wykonujcych Działalność Leczniczą, co stanowi przedmiot odrębnej usługi.
przygotowywania i składania wnioków na cele podatkowe lub ubezpieczeń społecznych;
składania wniosków o zmiany w urzędowych rejestrach, do których wpisani są poszczególni wspólnicy, które powinny zostać w nich wprowadzone w związku z prowadzeniem działalności w formie grupowej praktyki zawodowej oraz w jednej z form spółek, w szczególności zmian w PKD, CEIDG, RPWDL lub innych rejestrach wspólników. Niniejsza usługa ogranicza się do udzielenia informacji, jeżeli istnieje potrzeba dokonania aktualizacji rejestrów.
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Podmioty lecznicze, osoby wykonujące indywidualną praktykę w zawodach medycznych, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni.
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Grupowa praktyka lekarska, grupowa praktyka pielęgniarek, grupowa praktyka fizjoterapeutyczna, grupowa praktyka diagnostów laboratoryjnych,