ZATWIERDZENIE I REJESTRACJA ZAKŁADU PODMIOTU DZIAŁAJĄCEGO NA RYNKU SPOŻYWCZYM (PRZEDSIĘBIORSTWA SPOŻYWCZEGO)
PODSTAWA PRAWNA:
PRZEPISY POWIĄZANE:
ORGANY POWIĄZANE:
Państwowa Inspekcja Sanitarna
§
Przedsiębiorstwo spożywcze, określane przez ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia mianem "zakładu" zgodnie z przepisami Rozporządzenia UE nr 178/2002, to przedsiębiorstwo publiczne lub prywatne, typu non-profit lub nie, prowadzące jakąkolwiek działalność związaną z jakimkolwiek etapem produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności. Zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, przedsiębiorstwa spożywcze, które produkują lub wprowadzają do obrotu środki spożywcze (żywność), a także działające na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, przed rozpoczęciem działalności powinny uzyskać wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dalej jako "rejestr").
W większości przypadków wpis do rejestru jest poprzedzony procedurą zatwierdzenia zakładu, wyjątki kiedy wpis do rejestru może nastąpić bez zatwierdzenia zakładu zostały określone w art. 63 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Wyjątki dotyczą m.in. produkcji podstawowej, dostaw bezpośrednich, gospodarstw agroturystycznych, podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny żywnością pochodzenia niezwierzęcego, aptek i hurtowni farmaceutycznych, sklepów zielarskich, zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności „na odległość” i innych.
Zatwierdzenie zakładu polega na przeprowadzeniu kontroli zakładu przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitatarnej (dalej jako "Sanepid") oraz stwierdzeniu przez nich, że zakład spełnia wymagania określone w prawie żywnościowym. Zgodnie z art. 63 ust. 1a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zatwierdzanie jest dokonywane na podstawie wniosku podmiotu działającego na rynku spożywczym prowadzącego zakład. Adresatem wniosku powinien być państwowy powiatowy inspektor sanitarny, właściwy dla miejsca, w którym zakład się znajduje. Zgodnie z art. 31 ust. 2 lit b Rozporządzenia (UE) nr 882/2004, po otrzymaniu wniosku o zatwierdzenie od podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe właściwy organ składa wizytę na miejscu. Jeżeli po przeprowadzeniu kontroli w zakładzie okaże się, że spełnia on wszystkie wymogi prawne, Sanepid wydaje decyzję administracyjną o zatwierdzeniu zakładu. Na podstawie tej decyzji samodzielnie - bez dodatkowego wniosku - wpisuje zakład do rejestru. Jeżeli zakład spełnia wymagania, bez konieczności ich poprawiania, zatwierdzenie jest bezpłatne.
Jeżeli podczas wizyty Sanepid stwierdzone zostały pewne uchybienia przepisom, ale zakład spełnia wymagania w zakresie infrastruktury i wyposażenia, Sanepid może być zatwierdzić zakład pod warunkiem, że stwierdzone uchybienia zostaną usunięte. Wówczas wydaje decyzję o warunkowym zatwierdzeniu zakładu na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Po usunięciu uchybień Sanepid ponownie składa wizytę w zakładzie i sprawdza, czy tym razem spełnione są obowiązki wynikające z prawa żywnościowego. Jeśli tak jest, Sanepid wydaje decyję o (bezwarunkowym) zatwierdzeniu zakładu. Jeśli uchybienia nie zostały usunięte, bądź pojawiły się inne uchybienia, Sanepid może wydać ponowną decyzję warunkową, bądź też decyzję o odmowie zatwierdzenia zakładu. Od decyzji przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni od jej doręczenia, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeżeli podczas zatwierdzenia okazuje się, że zakład nie spełnia warunków prawnych, to procedura podlega opłacie urzędowej. Jest to opłata za przeprowadzenie kontroli przez Sanepid, wynosząca 52 zł za rozpoczęcie kontroli oraz 17 zł za każdą rozpoczętą godzinę trwania kontroli.
O ile przygotowanie wniosku o zatwierdzenie zakładu lub wpis do rejestru (w przypadku zakładów nie mających obowiązku zatwierdzenia) jest dosyć proste, większe problemy praktyczne rodzi spełnienie wymagań, które przepisy prawa żywnościowego nakładają na przedsiębiorców spożywczych. Wymagania te można podzielić na kilka grup, dotyczących:
składu żywności, w tym substancji dodawanych do żywności czy limitów pozostałości po chemicznych środkach ochrony roślin;
odpowiedniego oznakowania środka spożywczego - informacji umieszczanych na opakowaniu lub związanych z żywnością;
opakowania i materiałów opakowaniowych mających kontakt z żywnością;
badań lekarskich pracowników zakładu;
posiadania i stosowania dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) i dobrej praktyki higienicznej (GHP), a także systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
PRZYGOTOWANIE I WNIESIENIE W IMIENIU KLIENTA WNIOSKU O ZATWIERDZENIE LUB REJESTRACJĘ ZAKŁADU PODMIOTU DZIAŁAJĄCEGO NA RYNKU SPOŻYWCZYM
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem i zapoznanie się z indywidualnymi okolicznościami sprawy.
Analiza, czy zakład podlega zatwierdzeniu.
Udzielanie porad doyczacych wymogów prawnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa spożywczego - w uzgodnionym zakresie czasowym.
Ustalenie - z udziałem Klienta - informacji, które należy wskazać we wniosku o zatwierdzenie zakładu.
Przygotowanie treści wniosku o zatwierdzenie zakładu przedsiębiorstwa spożywczego.
Przygotowanie pełnomocnictwa i odebranie podpisu pod nim.
Wniesienie w imieniu Klienta wniosku o zatwierdzenie zakładu przedsiębiorstwa spożyczego.
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
Przygotowywania dokumentów lub wykonywania innych czynności prawnych lub faktycznych wymaganych dla zatwierdzenia zakladu - oprócz informacji o takich obowiązkach, udzielanych na żądanie Klienta w umówionym zakresie czasowym.
Czynności związanych z usunięciem naruszeń prawa, określonych w decyzji o warunkowym zatwierdzeniu zakładu lub wniesienia odwołania.
Osobistego uczestnictwa podczas wizyty przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakładzie.
Wykonywania czynności wymagających specjalistycznej wiedzy z dziedzin innych, niż prawo.
Przygotowania innych pism albo czynności prawnych lub faktycznych, które nie zostały wyraźnie wskazane w ofercie.
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Przedsiębiorstwa spożywcze, przedsiębiorcy produkujący lub wprowadzający do obrotu środki żywność, podmioty działające na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
MATERIAŁY:
Wpis do rejestru producentów żywności, wpis do rejestru podmiotów kontrolowanych przez sanepid, rejestracja podmiotów przez sanepid, pozwolenie na wytwarzanie żywności, zezwolenie na sprzedaż żywności, rejestracja podmiotów z branży spożywczej, kontrola wytwarzania żywności przez sanepid.