WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU PRODUCENTÓW KONOPI WŁÓKNISTYCH LUB SKUPU KONOPI WŁÓKNISTYCH
PRZEPISY POWIĄZANE:
ORGANY POWIĄZANE:
dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
§
Wpis do rejestru producentów konopi włóknistych to wymóg prawny kierowany do podmiotów prowadzących działalność w zakresie uprawy konopi włóknistych lub też ich skupu. Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu nakrkomanii, konopie włókniste to rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,3% w przeliczeniu na suchą masę. Pojęcie konopi włóknistych należy wiązać z roślinami tych gatunków konopi, które zawierają niską ilość substancji psychoaktywnych, które występują w legalnym obrocie handlowym m.in. pod nazwą konopi lub suszu CBD. Uprawa konopi innych niż włókniste, tj. takich odmian, które zawierają więcej niż 0,3% substancji psychoaktywnych, dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza w obrocie aptecznym, jest możliwa po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego, które jest udzielane wyłącznie jednostkom naukowym. Innymi słowy tzw. medyczna marihuana może być uprawiana wyłącznie przez jednostki naukowe.
Wpis do rejestru producentów konopi włóknistych należy uzyskać przed rozpoczęciem ich uprawy, po zakupie nasion, ale przed ich wysianiem. Producent konopi włóknistych nie może wysiać nasion z dowolnego źródła, ale powinien to być materiał siewny kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie. Wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony do dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ("KOWR") właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego uprawiać konopie włókniste. We wniosku należy wskazać w szczególności:
wskazanie celu lub potrzeb prowadzenia uprawy konopi włóknistych, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tym przepisem, uprawa konopi włóknistych może być prowadzona na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne i energetyczne, na potrzeby nasiennictwa i naukowo-badawcze, w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów, na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne, na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin;
planowaną powierzchnię upraw konopi włóknistych, w tym: województwie, powiecie, gminie, nazwie oraz numerze obrębu ewidencyjnego oraz numerach działek ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków określonych na podstawie przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, gdzie będą uprawiane mak lub konopie włókniste, w odniesieniu do poszczególnych odmian;
adresie lub miejscu położenia pomieszczenia, w którym będą magazynowane konopie włókniste;
informacje o odmianie konopi włóknistych, w tym kopię faktury zakupu materiału siewnego kategorii elitarny albo kwalifikowany oraz kopię etykiety z opakowania materiału siewnego;
oświadczenie, że wnioskodawca nie był karany za popełnienie przestępstwa, o którym mowa w art. 63 lub art. 64, lub wykroczenia, o którym mowa w art. 65 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, tj.: prowadzenia nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste (marihuany), prowadzenie skupu konopi bez uzyskania wpisu do rejestru lub podanie we wniosku o wpis do rejestru nieprawidłowej powierzchni upraw.
Wniosek o wpis do rejestru producentów konopi włóknistej powinien być złożony na wzorze udostępnionym przez KOWR. Złożenie wniosku nie wymaga opłat urzędowych. Dyrektor KOWR rozstrzyga sprawę w ciągu 14 dni. Podmiotom wpisanym do rejestru wydaje się zaświadczenie. Odmowa wpisu do rejestru producentów konopi włóknistych następuje w formie decyzji administracyjnej, od której wnoskodawcy przysługuje odwołanie do ministra właściwego ds. rolnictwa.
§
REZULTAT WYKONANIA USŁUGI:
PRZYGOTOWANIE I ZŁOŻENIE W IMIENIU KLIENTA WNIOSKU O WPIS DO REJESTRU PRODUCENTÓW KONOPI WŁÓKNISTYCH
USŁUGA OBEJMUJE:
Kontakt z Klientem i zapoznanie się z indywidualnymi okolicznościami sprawy;
Udzielenie informacji o zakresie danych niezbędnych do wniosku o wpis do rejestru producentów konopi włóknistych;
Udzielenie innych niezbędnych informacji w formie porad prawnych;
Wypełnienie formularza wniosku odpowiednimi danymi;
Przygotowanie pełnomocnictwa i odebranie podpisu pod nim;
Złożenie w iminiu i na rzecz Klienta wniosku o wpis do rejestru producentów konopi włóknistych;
USŁUGA NIE OBEJMUJE:
Przygotowania umowy pomiędzy producentem konopi włóknistych a podmiotem prowadzącym ich skup.
Przygotowania odwołania lub uczestnictwa w postępowaniu odwoławczym.
Wykonywania czynności wymagających specjalistycznej wiedzy z dziedzin innych, niż prawo, w tym pism albo czynności prawnych lub faktycznych, które nie zostały wyraźnie wskazane w ofercie.
- o ile strony nie umówiły się także na ich wykonanie.
ADRESACI:
Osoby prowadzące działalność w zakresie uprawy i obrotu konopiami włóknistymi, podmioty zajmujące się wytwarzaniem produktów z konopi włóknistych, osoby prowadzące gospodarstwa rolne
§
Usługa zostanie wykonana w sposób zdalny, poprzez kontakt z Klientem za pomocą poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych lub innych metod kontaktu na odległość.
Pliki, będący rezultatem wykonania usługi, zostaną przesłane pocztą elektroniczną w formacie edytora tekstów (np. .doc, .docx lub podobne), nadającego się do edytowania przez Klienta.
Informacje zawarte na tej stronie nie stanowią oferty ani zobowiązania do przyjęcia przez Kancelarię sprawy określonego rodzaju.
Warunki wykonywania usługi określa umowa zawierana przez Strony. Kancelaria przesyła ofertę i wzór umowy na życzenie Klientów i potencjalnych Klientów, odpowiednio wcześniej przed zawarciem umowy. W tym celu uprzejmie prosimy o kontakt.
Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w umowie Stron. Cena jest zależna m.in. od nakładów pracy wymaganych do wymagania usługi. To wymaga ustalenia przez Kancelarię możliwie najbardziej szczegółowych informacji o okolicznościach sprawy. Uprzejmie prosimy o przesłanie opisu sprawy z wykorzystaniem formularza w zakładce KONTAKT, wiadomości email lub połączenia telefonicznego.
W celu skontaktowania się z Kancelarią możesz także przesłać swój adres email przy pomocy poniższego formularza, na który wyślemy informacje związane z usługą. Aby skorzystać z formularza musisz zaakceptować postanowienia Regulaminu.
Pozwolenie na uprawę konopi, zezwolenie na hodowlę konopi, wpis do rejestru konopi, wpis do rejestru podmiotów prowadząch skup konopi.