OPINIA O SZCZEGÓŁOWYCH WYMAGANIACH, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ BUDYNKI I POMIESZCZENIA PODMIOTU WYKONUJĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ
DZIAŁ: PRAWO MEDYCZNE
PODSTAWA PRAWNA:
art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
PRZEPISY POWIĄZANE:
OPIS USŁUGI: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą powinny odpowiadać wymaganiom stosownym do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Przepis ten jest szczególnie istotny w przypadku budowy, przebudowy lub remontu budynków i lokali, które mają być przeznaczone do celów wykonywania działalności leczniczej. Prawo dość ściśle określa, jakiego rodzaju pomieszczenia i urządzenia muszą znaleźć się w różnych podmiotach leczniczych. Wykonanie szczegółowej analizy prawnej w tym zakresie jest bardzo istotne przed rozpoczęciem każdej inwestycji budowlanej. Przyjęcie błędnych rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych spowoduje, że w danym budynku i lokalu nie będzie można prowadzić działalności leczniczej, co może pociągać znaczne koszty związane z dokonaniem przebudowy.
W sposób ogólny, wymagania prawne dotyczące wszystkich rodzajów budynków określa Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania prawne dotyczące budynków i pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, określa Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (zwane w skrócie "Rozporządzeniem"). To nie wszystko. Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, minister zdrowia może wydawać rozporządzenia określające standardy organizacyjne w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Obecnie wydane standardy dotyczą m.in. opieki okołoporodowej, anestezjologii i intensywnej terapii, czy też teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Z niektórych standardów organizacyjnych wynikają obowiązki dotyczące pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Przykładowo, standardy dotyczące anestezjologii i intensywnej terapii nakładają na podmiot leczniczy, który udziela tego typu świadczeń, obowiązek posiadania pomieszczenia przeznaczonego na salę nadzoru poznieczuleniowego ("salę wybudzeń"), oddzielną dla dorosłych i dzieci oraz zorganizowaną w obrębie bloku operacyjnego lub bezpośrednio obok.
Rozporządzenie określa wymogi co do pomieszczeń i urządzeń szpitala, szpitala jednodniowego i podmiotów udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń innych niż szpitalne (wskazanych w art. 12 ustawy o działalności leczniczej), ambulatorium, centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, pracowni badań endoskopowych, zakładu rehabilitacji leczniczej i stacji dializ. Ponadto, Rozporządzenie odsyła lub odnosi się do szpitalnych oddziałów ratunkowych i zakładów będących dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, medycznego laboratorium diagnostycznego, gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz gabinetów dentystycznych w szkołach, zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i leczenia uzależnień, a także podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wybory medyczne i środki pomocnicze.
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń podmiotów wykonujących działalność leczniczą, można podzielić na trzy grupy: ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne. Wymagania ogólnoprzestrzenne dotyczą m.in. możliwości zlokalizowania podmiotu leczniczego w budynku, który jest wykorzystywany także do innych celów (np. mieszkalnych), a nawet takich detali, jak ustawienie łóżek szpitalnych, czy stosowania sufitów podwieszanych. Wymagania sanitarne odnoszą się nie tylko do zapewnienia dostępu do toalet, ale także pomieszczeń na odpady, przechowywania środków czystości, czy też na składowanie bielizny czystej i brudnej. Do tej grupy wymogów należy zaliczyć także wykonanie podłóg, ścian, łączeń między nimi (np. stosowania listw przypodłogowych), czy mebli, które muszą być łatwo zmywalne i odporne na stosowanie medycznych środków czystości i dezynfekcji. Ostatnia kategoria, wymagania instalacyjne, dotyczą m.in. oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji, czy też awaryjnego zaopatrzenia w wodę i prąd elektryczny.
USŁUGA OBEJMUJE:
Uzyskanie od Klienta szczegółowych informacji na temat planowanego zamierzenia budowlanego lub remontowego oraz powstałych wątpliwości prawnych.
Kontakt z architektem - jeżeli wymaga tego przedmiot sprawy.
Przygotowanie pisemnej opinii prawnej dotyczącej zgłoszonych przez Klienta wątpliwości w zakresie wymogów co do budynków, pomieszczeń.
Doręczenie opinii prawnej Klientowi.
USŁUGA NIE OBEJMUJE: audytu prawnego całej inwestycji budowlanej lub warunków prawnych prowadzenia działalności leczniczej w zakresie szerszym, niż zgłoszone przez Klienta wątpliwości prawne - o ile strony nie umówiły się na wykonanie tego typu usług.
USŁUGI TOŻSAME I SYNONIMY
Prawo medyczne a prawo budowlane, architektura podmiotów leczniczych, budowa szpitala, remont przychodni, remont gabinetu.