BLOG WE LAW YOU 01(58)/25 DATA PUBLIKACJI: 28/05/2025 AUTOR: Bartłomiej Kobyliński
W ARTYKULE PRZYLIŻAMY NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY I ZAGADNIENIA PRAWNE ODNOSZĄCE SIĘ DO FINANSÓW SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. OBEJMUJĄ ONE WNOSZENIE MAJĄTKU DO SPÓŁKI, DOKONYWANIE CZYNNOŚCI OBROTU GOSPODARCZEGO Z WYKORZYSTANIEM TEGO MAJĄTKU, A TAKŻE WYPŁACANIE ZYSKÓW LUB POKRYWANIE STRAT.
Zagadnienia poruszane w tym artykule zostały podzielone na zbiory, które odpowiadają podstawowym operacjom finansowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. posiada oddzielny majątek od majątku jej wspólników. Zawierając umowę spółki z o.o. wspólnicy określają pieniądze lub inne przedmioty majątkowe, które oddają "na własność" spółce. Dlatego pierwszym zagadnieniem, omawianym w tym artykule jest wnoszenie majątku do spółki z o.o. Majątkiem wniesionym do spółki z o.o. dysponuje jej zarząd, dokonując czynności w obrocie gospodarczym, które mają przynieść spółce zyski. Przepisy prawa, które o tym mówią, zostały przybliżone w części drugiej. Zyski spółki z o.o. należą się wspólnikom. Część trzecia mówi o tym, jak wspólnicy dzielą między sobą i wypłacają zyski spółki z o.o.
Spółka jest pewną fikcją prawną, że umowa wspólników, po wpisaniu do rejestru, tworzy odrębny od wspólników podmiot prawa. Używając dużej przenośni, spółkę można porównać do dziecka jej wspólników, z tym oczywiście, że nie ma ciała, nie przysługują jej prawa człowieka, a jej istotą jest posiadanie praw w sferze majątkowej. Spókła posiada oddzielny majątek od wspólników, a także zarządza nim - uczestnicząc w obrocie gospodarczym - we własnym imieniu. Aby nie było wątpliwości, które czynności gospodarcze są wykonywane przez spółkę, a które przez jej wspólników, prawo zasadniczo rozdziela osoby i organy wspólników i zarządu, a także przewiduje szczególne zasady, związane z dokumentowaniem i sprawozdawaniem o operacjach majątkowych, których dokonuje spółka. Wspólnicy, członkowie organów spółki ani inne osoby nie mogą wpłacać lub wypłacać środków z rachunku spółki z o.o., przekazywać jej majątku w innej formie, lub majątkiem takim rozporządzać, jeśli nie jest to udokumentowane. Wynika to z obowiązku stosowania prowadzenia przez spółki z o.o. ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i dokumentowania jej operacji majątkowych w postaci dowodów księgowych.
Podstawowy sposób wnoszenia majątku do spółki z o.o. to wpłaty wspólników na jej kapitał zakładowy, stosownie do objemowanych udziałów. W tym miejscu pojawia się istotne pytanie: co, jeśli spółka z o.o. wyczerpie środki finansowe, które wpłacili wspólnicy, podczas jej zakładania? Oczywiście, najlepiej by było, gdyby spółka z o.o. osiągała dochód wyższy, niż jej wydatki, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli wspólnicy chcą kontynuować działałalność sp. z o.o. mimo wyczerpania jej majątku, powinni zapewnić wniesiesienie do niej dodatkowego majątku. Wniesienie majątku do spółki z o.o. może następić tylko w sposób, który jest przewidziany przez przepisy prawa. Jest to konsekwencją odrębności majątku spółki z o.o. od majątku jej wspólników i wymogów dokumentowania operacji finansowych spółki z o.o. w księgach rachunkowych. Prawo przewiduje kilka takich sposobów wnoszenia majątku do spółki z o.o., które zostały omówione poniżej.
Wspólnik może wpłacić środki na rachunek spółki z o.o. lub przenieść na nią inny majątek nieodpłatnie, czyli dokononać darowizny na rzecz spółki. W myśl przepisów ustawy - Kodeks cywilny, darowizna jest umową. Wnoszenie środków do spółki z o.o. w ten sposób nie jest jednak zbyt popularny. Otrzymanie darowizny powoduje powstanie po stronie spółki z o.o. podatku dochodowego. Ponadto, wspólnik wnoszący do spółki majątek nieodpłatnie nie uzyskuje w ten sposób żadnych dodatkowych uprawnień w spółce z o.o. Darowizna wspólnika do spółki z o.o. wydaje się nieco sprzeczna z istotą spółki, która zasadniczo polega na tym, że wszyscy wspólnicy wnoszą majątek i otrzymują za to prawa udziałowe w spółce. Wniesienie darowizny do spółki przez jednego ze wspólników nie powoduje, że pozostali wspólnicy są zobowiązani do jakichkolwiek dodatkowych świadczeń na rzecz spółki. Można to porównać do oddawania pieniędzy innym wspólnikom. Spółki nie są działalnością charytatywną, w której jedni wspólnicy obdarowują innych, ale rodzajem umowy, określającej, ile majątku każdy ze wspólników wkłada i co otrzymuje w zamian. Dlatego sposoby wnoszenia majątku do spółki z o.o., które zostały uregulowane w Kodeksie spółek handlowych, oparte są na założeniu, że obowiązek dokapitalizowania spółki, która wyczerpała majątek, spoczywa na wszystkich wspólnikach, proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.
Majątkowy charakter spółki jest bardziej odzwierciedlony w umowie pożyczki wspólnika ze spółką z o.o., która jest znacznie częściej stosowana, niż umowa darowizny. Ma tę przewagę, że wspólnik wnoszący majątek do spółki z o.o. nie traci jej bezpowrotnie, ale posiada wobec spółki roszczenie o zwrot pożyczki. Umowa pożyczki wspólnika na rzecz spółki z o.o., w której wspólnik ten posiada udziały, charakteryzuje się dużą elastycznością, a także niewielkimi wymaganiami formalnymi. Co do zasady, umowa pożyczki wspólnika ze spółką z o.o., w której posiada udziały, powinna być stwierdzona pismem i nie ma konieczności wpisywania jej zawarcia do Krajowego Rejestru Sądowego. Wymaga jednak uwzględnienia w księgach rachunkowych spółki z o.o., a kwoty odsetek, otrzymanych przez wspólnika z tytułu udzielenia spółce pożyczki, stanowią podstawę podatku dochodowego i powinny zostać ujęte w odpowiednich deklaracjach. Umowa pożyczki nie powinna być nieodpłatna, ponieważ może to powodować powstanie po stronie spółki z o.o. przychodu z nieodpłatnych świadczeń, który podlega opodatkowaniu. Dla uniknięcia problemów podatkowych sugerujemy, aby umowa pożyczki dla spółki z o.o. zawierała odsetki na poziomie zbliżonym do kosztów uzyskania podobnej pożyczki na rynku finansowym.
Wspólnicy mogą zawierać różnego typu umowy ze spółką z o.o., w której posiadają udziały. W szczególności, mogą być to umowy o pracę, zlecenie, świadczenie usług, powołanie do pełnienia funkcji w organach, a także inne. We przypadku wszystkich umów ze spółki z o.o. z jej wspólnikami, spółkę reprezentuje zarząd. Jednynym wyjątkiem jest sytuacja, o której mowa w art. 210§2 KSH, w której wyłączny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Dla uniknięcia sytuacji, w której wspólnik zawierałby umowę z sobą samym, przepisy wymagają zachowania formy aktu notarialnego.
Umowa pożyczki wspólnika ze spółką z o.o., w której posiada udziały, może zawierać postanowienia, które są bardziej korzystne dla spółki, lub bardziej korzystne dla wspólnika. W sytuacji, gdy wspólnikiem jest jedna albo niewielka liczba osób, a współpraca między nimi polega na zaufaniu, wspólnicy nadają umowie pożyczki zapisy ułatwiające jej zwrot. W szczególności, umowa może zawierać zapisy, że pożyczka wraz z odsetkami zostanie zapłacona dopiero po jej wypowiedzeniu przez wspólnika, co pozwala wspólnikom nie wybierać majątku ze spółki do momentu, aż nastąpi poprawa jej sytuacji finansowej. W przypadku braku zaufania wspólników, obaw co do zwrotu pożyczki i szans na powodzenie działalności przedsiębiorstwa spółki z o.o., wspólnik udzielający pożyczki spółce może zawrzeć w niej postanowienia, które zabezpieczają jej spłatę.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. to sposób wniesienia do niej majątku zasadniczo podobny do tego, który miał miejsce podczas zakładania spółki. Ponieważ wysokość kapitału zakładowego jest wpisana do umowy spółki z o.o., jego podwyższenie wymaga zmiany umowy. Ponieważ umowa sp. z o.o. ma formę aktu notarialnego, jej zmiana również powinna zostać zaprotokołowana przez notariusza. Zgodnie z art. 246§1 KSH, zmiana umowy sp. z o.o. wymaga uchwał zgromadzenia wspólników podjętej większością 2/3 głosów przy obecności wspólników posiadających udziały odpowiadające wartością przynajmniej połowie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje poprzez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów, lub ustanowienie nowych. Zgodnie z art. 258 KSH, dotychczasowi wspólnicy sp. z o.o. mają prawo pierwszenstwa do objęcia nowych udziałów o wartości odpowiadającej stosunkowi posiadanych przez nich udziałów i kwoty podwyższenia. W tym celu zarząd zawiadamia wszystkich wspólników. Wspólnicy mogą wykorzystać prawo pierwszeństwa w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia, poprzez złożenie oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, które powinno mieć formę aktu notarialnego.
Notarialny odpis uchwały zgromadzenia wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego sp. z o.o., notarialne oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, a także oświadczenie zarządu (w formie pisemnej), że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione, to dokumenty, które powinny być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego w celu wpisu podwyższenia kapitału zakładowego do tego rejestru. Wniosek w tej sprawie podlega opłacie sądowej w kwocie 350 zł.
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. może nastąpić również bez zmiany umowy spółki, o ile wcześniej do jej treści została wpisane postanowienia przewidujące maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. może mieć inne źródło finansowania, niż wspólnicy. Spółka z o.o. może przeznaczyć na podwyższyć kapitał zakładowy ze swojego kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku. Wymaga to zmiany umowy spółki, polegającej w szczególności na określeniu wspólników i przypadającej na nich wartości udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.
Jedną z metod dokapitalizowania spółki z o.o., przewidzianą w Kodeksie spółek handlowych, jest przyjęcie uchwały wspólników o wykorzystaniu postanowień, zawartych w umowie spółki, które umożliwiają zobowiązanie wszystkich wspólników do wniesienia do spółki majątku bez konieczności dokonywania zmian umowy spółki. Innymi słowy, zawierając umowę spółki z o.o., zwłaszcza z minimalnym kapitałem zakładowym, wspólnicy mogą przewidzieć, że wkrótce zabraknie jej majątku. W tym celu mogą wpisać do umowy spółki z o.o. postanowienia nakładające na wspólników obowiązek dostarczania spółce powtarzających się świadczeń pieniężnych (art. 176 KSH) lub dopłat (177 - 179 KSH). Zapisy umowne, które ustanawiają taką możliwość, powinny określać rodzaj i zakres świadczeń niepieniężnych, bądź też maksymalną kwotę dopłaty w przeliczeniu na udział. Często zdarza się też, że w umowach spółki z o.o. zawierane są postanowienia dotyczące kwalifikowanej większości wspólników, niezbędnej do podjęcia uchwał o dostarczaniu świadczeń niepieniężnych lub dopłatach do spółki z o.o., wskazujące na datę końcową, po której nie będzie możliwości ich podjęcia, bądź też sytuacji finansowej spółki, która do tego uprawnia.
Postanowienia umowy spółki z o.o., które dotyczą świadczeń niepieniężnych lub dopłat należy rozumieć w ten sposób, że one nie są wymagalne w momencie zawierania umowy spółki, ale gdyby była taka potrzeba, może być podjęta uchwała zobowiązująca wszystkich wspólników do ich wniesienia do spółki z o.o. Przygotowując treść umowy spółki z o.o. wspólnicy mogą w sposób bardziej szczegółowy określić, kiedy i w jaki sposób możliwe jest podjęcie uchwały w przedmiocie świadczeń niepieniężnych lub dopłat, żeby później było im wygodniej wnosić majątek do spółki z o.o. - bez zmiany jej umowy u notariusza i składania wniosku o zmianę wpisu w rejestrze.
Działając na podstawie i w granicach określonych umową spółki, wspólnicy mogą podjąć uchwałę o tym, że dopłacają do spółki z o.o. określoną kwotę. Nie musi być to cała kwota określona w umowie spółki. Jeżeli umowa spółki nie wskazuje inaczej, uchwała taka może być podjęta zwykłą większością głosów. Zgodnie z art. 241 KSH, zgromadzenie wspólników jest ważne i zdolne do podejmowania uchwał niezależnie od wysokości kapitału zakładowego, który reprezentują wspólnicy na nim obecni. Uchwała wspólników powinna określać wysokość kwoty podwyższenia, kwotę przypadającą na każdego ze wspólników, a także termin jej zapłaty. Art. 177§2 KSH stanowi, że dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Najłatwiej ustalić ją dzieląc ogólną kwotę dopłaty przez liczbę udziałów, a następnie mnożąc ją przez liczbę udziałów posiadanych przez każdego ze wspólników. Zgodnie z art. 178§2 KSH, jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie; spółka może również żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Dopłaty mogą być zwracane, o ile nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179§1 KSH). Zwrot dopłat również wymaga podjęcia uchwały wspólników. Dodatkowym wymogiem jest, aby spółka ogłosiła o zwrocie dopłat w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki, którym zazwyczaj jest Monitor Sądowy i Gospodarczy. Wymaga to przygotowania treści ogłoszenia, jego wyceny z wykorzystaniem aplikacji dostępnej na stronie MSiG, opłacenia oraz złożenia wniosku o publikację ogłoszenia.
Oczywiście, spółka z o.o. może pozyskiwać kapitał na swoje działanie na szereg innych sposobów. Po pierwsze, spółka z o.o. może zawrzeć umowę pożyczki lub kredytu z bankiem lub inną instytucją rynku finansowego. Tu istotne jest zwrócenie uwagi, że bardzo często wymogiem uzyskania pożyczki lub kredytu, ustanawianym przez instucje finansowe, jest to, aby spółka istniała już pewien czas (np. 2 lata) i wykazywała się odpowiednimi wynikami finansowymi. Metodą zbliżoną do pożyczki lub kredytu jest emisja obligacji, do czego spółka z o.o. jest uprawniona jako osoba prawna, zgodnie z art. 2 ustawy o obligacjach. Obligacje to papiery wartościowe, które uprawniają ich posiadacza do zwrotu kwoty, którą wpłacił na rzecz spółki z o.o., wraz z odsetkami od niej. Istotą różnicą między emisją obligacji a pożyczką z instytucji finansowej jest to, kto ustala warunki pozyskania kapitału do spółki. W przypadku pożyczki robi to podmiot jej udzielający, w przypadku obligacji spółka z o.o. sama określa ich warunki, w szczególności datę wykupu i oprocentowanie. Z obligacjami wiąże się jednak dodatkowa trudność, że zanim spółka otrzyma środki z ich sprzedaży, musi znaleźć osoby, które będą chciały kupić jej obligacje, co może rodzić istotne trudności.
Inną metodą dokapitalizowania spółki z o.o. może być uzyskanie dotacji, dofinansowania lub grantu od podmiotów publicznych, które zazwyczaj przeznaczone są nie na działalność ogółem, ale na sfinansowanie skonkretyzowanego projektu. W końcu, aby zwiększyć wartość majątku posiadanego przez spółkę z o.o., która odnosi zyski, wspólnicy mogą podjąć uchwałę, że zamiast dokonywać ich wypłaty decydują się pozostawić zysk w spółce.
Zagadnienia prawne, dotyczące obrotu majątkiem, który posiada spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, można przedstawić jako należące do trzech głównych grup: 1) przepisów Kodeksu spółek handlowych; 2) obowiązków sprawozdawczych i rachunkowych, o których mowa w ustawie o rachunkowości, a także 3) obowiąków podatkowych.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące spółki z o.o., które są istotne dla obrotu przez spółkę z o.o. majątkiem, to w szczególności art. 228 - 230, które wprowadzają obowiązek, aby zarząd sp. z o.o. uzyskiwał zgodę w postaci uchwały wspólników na dokonanie niektórych rozporządzeń majątkowych. Zgoda wspólników jest wymagana, w przypadku gdy zarząd zamierza:
zbyć lub wydzierżawić przedsiebiorstwo spółki lub jego zorganizowaną część lub ustanowić na nich ograniczone prawo rzeczowe;
nabyć lub zbyć nieruchomości, użytkowanie wieczyste lub udział w nieruchomości;
nabyć środki trwałe za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, nie niższą jednak od 50 000 złotych, zawarta przed upływemdwóch lat od dnia zarejestrowania spółki;
rozporządzić prawem lub zaciągnąć zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego.
W umowie spółki z o.o. mogą znaleźć się zapisy, z których wynika, że w niektórych z wymienionych powyżej przypadków nie ma obowiązku uzyskiwania zgody wspólników. W umowie sp. z o.o. mogą się też znaleźć takie postanowienia, które wprowadzają inne przypadki, w których wymagana jest zgoda wspólników, bądź też uzależniają dokonanie przez zarząd niektórych czynności od zgody rady nadzorczej. Wymienione powyżej przypadki stosuje się w razie, gdy umowa spółki z o.o. nie zawiera odmiennych postanowień w tym zakresie.
Podstawą prawną obowiązków sprawozdawczych i rachunkowych jest art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Stanowi on, że spółki osobowe i kapitałowe, w tym spółka z o.o., które mają siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski, są zobowiązane prowadzić swą rachunkowość zgodnie z przepisami tej ustawy. To obowiązki związane z prowadzeniem zapisów finansowych spółki z o.o. w postaci ksiąg rachunkowych (stąd określenie "rachunkowe"), a także z przygotowywaniem, zatwierdzaniem i składaniem sprawozdań (stąd określenie "sprawozdawcze").
Księgi rachunkowe są pewną strukturą (czy też szablonem) informacji o finansach spółki, określającą jakiego rodzaju dane należy gromadzić, w jaki sposób, jak je zapisywać i przeliczać. Prowadzenie ksiąg rachunkowych bardzo często powierzane jest osobom, które świadczą usługi z zakresu księgowości. To dlatego, że zazwyczaj członkowie zarządu dokonują innych obliczeń i kalkulacji, związanych z działaniem spółki, a także nie przetwarzają ich na struktury odpowiadające księgom rachunkowym. Istotne znaczenie z punktu widzenia uczestnictwa spółki z o.o. w obrocie gospodarczym ma art. 20 ust. 2 ustawy o rachunkowości, który stanowi, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. Dowody księgowe to dokumenty, które dostarczają informacji o majątku, który "wchodzi" do spółki z o.o. oraz z niej "wychodzi". Mogą być to różnego rodzaju dokumenty, zawierające dane, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Najczęściej są to faktury, rachunki do umów, noty obciążeniowe, a także inne dokumenty, zawierające dane finansowe potwierdzające zakup, sprzedaż, najem, wypłatę wynagrodzenia oraz inne operacje finansowe, których dokonuje spółka. Majątkiem spółki z o.o. nie można tak swobodnie dysponować, jak majątkiem osobistym, w tym majątkiem osobistym osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Ponieważ spółka stanowi fikcję prawną, że jest oddzielną osobą od wspólników, wszystkie operacje finansowe spółki powninny być udokumentowane. Ani wspólnicy, ani członkowie organów, czy też jakiekolwiek inne osoby, nie mogą "mieszać" swojego majątku ze spółką, np. posiadać tego samego rachunku bankowego albo dokonywać z niego nieudokumentowanych wypłat z bankomatów lub płatności kartowych.
Na koniec każdego roku obrotowego, zarząd spółki z o.o. powinien przeprowadzić inwentaryzację, zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości, czyli - w uproszczeniu - dokonać spisu majątku prowadzonego przez spółkę, a także powiązać z danymi zawartymi w księgach rachunkowych. Jeżeli między inwentaryzacją a zapisami w księgach rachunkowych pojawiają się różnice, należy je wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych. Różnice mogą przede wszystkim świadczyć o tym, że jakieś operacje majątkowe nie zostały ujęte w księgach rachunkowych, o pojawieniu się strat (np. w przypadku zniszczenia lub kradzieży częsci towaru), bądź innych podobnych zdarzeniach.
Na podstawie inwentaryzacji, w ciągu trzech miesięcy po upływie roku obrotowego (czyli zazwyczaj do końca marca), zarząd zapewnia sporządzenie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy (art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Przepisy stanowią, że zarząd "zapewnia" sprawozdanie finansowe, co oznacza może być ono przygotowane zarówno przez osobę świadczącą usługi księgowe, jak to się dzieje zazwyczaj, ale również przez zarząd samodzielnie - jeśli posiada umiejętności, pozwalające na jego poprawne sporządzenie. Wraz ze sprawozdaniem finansowym, zarząd sporządza sprawozdanie z działalności spółki z o.o., które powinno zawierać informacje, o których mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności muszą zostać zatwierdzone przez wspólników. W tym celu zarząd zwołuje zwyczajne zgromadzenie wspólników, które powinno się odbyć w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 231§1 KSH). Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. jest zwoływane przez zarząd, który zawiadamia wspólników za pomocą listów poleconych lub przesyłek kurierskich, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem zgromadzenia wspólników. Zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi na adres do doręczeń elektronicznych albo pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane (art. 238§1 KSH). Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o rachunkowości, spółka powinna zapewnić wspólnikom możliwość zapoznania się ze sprawozdaniem finansowym oraz sprawozdaniem z działalności nie później niż na piętnaście dni przed datą zgromadzenia wspólników, na którym ma zostać zatwierdzone.
Podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólnicy sp. z o.o. podejmują uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawodania z działalności. Zatwierdzenie sprawozdań ma przede wszystkim znaczenie dla wewnętrznej organizacji spółki z o.o. W ten sposób wspólnicy, którzy są "współwłaścicielami" spółki, bo wnoszą do niej majątek, wyrażają, że akceptują to, co z ich majątkiem robiły inne osoby - członkowie zarządu. Dlatego też, oprócz zatwierdzenia sprawozdań, wspólnicy głosują także nad udzieleniem absolutorium każdemu z członków zarządu, wyrażając w ten sposób, że zgadzają się z czynnościami, jakie dana osoba wykonywała w poprzednim roku obrotowym, dzialając jako członek zarządu. Jeżeli w spółce powołane są inne organy, ich wspólnicy powinni udzielić absolutorium także ich członkom. Wspólnicy mogą odmówić zatwierdzenia sprawozdań lub udzielenia absolutorium. Przykładowo, zgromadzenie wspólników może odmówić zatwierdzenia sprawozdania finansowego, które zawiera błędy, powierzając zarządowi jego ponowne przygotowanie. Odmowa zatwierdzenia sprawozdania z działalności lub udzielenia absolutorium powinna być rozumiana jako utrata akceptacji wspólników dla działań organów lub poszczególnych jej członków. Zazwyczaj zapowiada to członka organu z jego stanowiska, niewykluczone jest też wystąpienie przez wspólników z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko osobie, której odmówiono udzielenia absolutorium.
Podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą być podjęte także inne uchwały. W szczególności, jeżeli sprawozdanie finansowe wykazuje stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zgromadzenie wspólników powinno podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki z o.o. (art. 233 KSH). W sprawach nieobjętych porządkiem obrad, wskazanym w zawiadomieniu o zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały (art. 239 KSH). Istotne znaczenie ma też przepis art. 240 KSH, zgodnie z którym: Uchwały można powziąć pomimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad. Na tej podstawie możliwe jest zorganizowanie zgromadzenia wspólników sp. z o.o. bez jego formalnego zwoływania, np. gdy wspólnicy to dwie czy trzy osoby pracujące razem, które nie mają potrzeby wysyłania sobie formalnych zawiadomień o planowanym zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Zwyczajne zgromadzenie wspólników i zapadłe na nim uchwały powinny zostać zaprotokołowane. Protokół powinien zawierać elementy określone w art. 248§2 KSH.
Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zarząd składa do sądu rejestrowego sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności spółki, a także odpis uchwał wspólników, które je zatwierdzają, w terminie 15 dni od daty zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Niektóre spółki mają również obowiązek składania do sądu innych dokumentów, w szczególności sprawozdania biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego lub sprawozdania dotyczącego zrównoważonego rozwoju spółki. Dokumenty składane są wyłącznie elektronicznie z wykorzystaniem elektronicznego Repozytorium Dokumentów Finansowych. Zgłoszenie jest bezpłatne.
Sposób opodatkowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest mniej korzystny, niż w przypadku niektórych spółek osobowych lub działalności gospodarczej osób fizycznych. Wynika to przede wszystkim z tego, że spółka z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zwanego potocznie "podatkiem CIT". Podstawą jego obliczenia jest dochód spółki z o.o. przed podziałem zysków między wspólników. Następnie, po podziale i wypłacie zysków ze spółki z o.o., do zapłaty podatku dochodowego zobowiązani są wspólnicy, którzy wypłaty te otrzymali. W ten ten sposób dochodzi do dwukrotnego opodatkowania zysku spółki z o.o.: jako dochód samej samej spółki oraz jako dochód wspólnika. Wspólnicy otrzymujący wypłatę ze spółki będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych - jeśli wspólnicy są osobami fizycznymi, lub od osób prawnych - jeśli są osobami prawymi. W tym miejscu od razu warto zaznaczyć różnicę między "zyskiem" spółki, który jest pojęciem określonym w przepisach KSH, a "dochodem" - kwotą określaną zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zysk i dochód spółki z o.o. to dwie różne kwoty i nie należy traktować ich zamiennie. Dochód stanowi podstawę opodatkowania podatkiem CIT. Dochód jest nadwyżką przychodu ze wszystkich źródeł nad kosztami jego uzyskania. W wyjątkowych przypadkach podstawą opodatkowania CIT może być przychód. Kategorie kosztów uzyskania przychodu zostały wymienione w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stawka podatku CIT wynosi 19%.
Wspólnicy będący osobami fizycznymi, w związku z otrzymaniem wypłaty zysku osiągniętego przez spółkę z o.o., w której posiadają udziały, zobowiązani są do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Z ust. 6 tego przepisu wynika natomiast, że podatek z tego tytułu pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
Z powyższego wynika, że niezależnie od tego, czy wspólnik spółki z o.o. jest osobą fizyczną, czy też prawną, w związku z wypłatą zysków ze spółki zobowiązany będzie do zapłaty 19% podatku dochodowego. Taka sama stawka nie musi oznaczać, że będzie to taka sama kwota, gdyż jej obliczenie jest związane z wieloma innymi przepisami prawa, których aktualizacja zależy od indywidualnych okoliczności sprawy. Niezależnie od rodzaju wspólnika, spółka z o.o. występuje w charakterze płatnika podatku dochodowego. Oznacza to, że spółka z o.o. wypłaca wspólnikom zyski pomniejszone o podatek CIT, który sama płaci, a także o podatek CIT lub PIT, który płaci wspólnik otrzymujący zyski. Spółka występuje więc w podwójnej roli. Po pierwsze, we własnym imieniu, występuje w roli podatnika. Po drugie, działając na rzecz wspólników jako płatnik, wykonuje czynności związane z obliczeniem, poborem i zapłatą zobowiązania podatkowego wspólników z tytułu przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej.
Oprócz podatków dochodowych, znaczenie dla spółki z o.o. ma również podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany w skrócie PCC. Obowiązek podatkowy związany jest z zawarciem umowy spółki z o.o., podwyżeniem kapitału zakładowego spółki, dopłatami, umową pożyczki wspólnika ze spółką, oddaniem spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania, przekształceniem lub łączeniem spółek oraz przeniesieniem ośrodka zarządzania lub siedziby spółki na terytorium Polski. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi co do zasady 0,5% wartości przyspożenia majątkowego, powstającego po stronie spółki. W przypadku zawarcia umowy spółki, podstawą opodatkowania jest wysokośc kapitału zakładowego. W innych przypadkach można przyjąć, że jest to wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy, łączna kwota dopłat, czy też kwota pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika. W przypadku czynności wymagających udziału notariusza, płatnikiem PCC jest notariusz, który pobiera kwotę podatku podczas dokonywania czynności. W pozostałych przypadkach podatnik powinien obliczyć podatek samodzielnie oraz złożyć deklarację PCC w formie elektronicznego formularza.
Spółka z o.o. może być zobowiązana do zapłaty szeregu innych podatków, których tu nie omawiamy przede wszystkim dlatego, że ich zaistnienie oraz zakres zależy od przedmiotu działalności, którą wykonuje społka.
Spółki z o.o. mogą być powoływane w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Zazwyczaj jednak stanowią sposób wspólnego prowadzenia przedsiębiorstwa, mającego przynosić wspólnikom zyski. Podobnie jak w przypadku wnoszenia majątku do spółki z o.o., tak wypłacanie z niej, powinno odbywać się w sposób mający oparcie w przepisach prawa. Wynika to z odrębności majątku spółki z o.o. od mątku jej wspólników, związanych z tym wymogów księgowo-rachunkowych, ale przede wszyskim ma na celu zapewnienie, że żaden ze wspólników nie będzie wypłacał z niej majątku bez zgody pozostałych wspólników. Na mocy umowy spółki z o.o. wszyscy wspólnicy wkładają majątek i wypłacają zysk na określonych zasadach, których nie mogą naruszać. Jeżeli jeden lub kilku wspólników lub członków organów spółki z o.o. narusza postanowienia zawarte w umowie spółki, w szczególności w odbierając spółce majątek, dzieje się to na szkodę samej spółki, a także jej wspólników. Mimo, że prawo przyjmuje, że jest to majątek należący do spółki z o.o., nie można zapominać, że w istocie należał on i w dalszym ciągu poprzez spółkę należy do wspólników. Bezprawna wypłata majątku ze spółki z o.o. przez jednego ze wspólników jest "okradaniem" pozostałych, gdyż jest to ich wspólny majątek, którego poszczególny wspólnik nie może samodzielnie pobierać bez zgody spółki, nawet gdy de facto "odbiera" te przedmioty majątkowe, który sam do spółki wniósł. W takich przypadkach zarząd, działający w imieniu i na rzecz spółki z o.o. lub wspólnicy mogą pozwać osobę, która dokonała bezprawnego wyprowadzenia majątku ze spółki. Tego typu działania mogą również stanowić przestępstwo, o którym mowa w art. 296 ustawy - Kodeks karny.
Najprostszym sposobem, dzięki któremu wspólnik może uzyskać wypłaty ze spółki z o.o., jest zawarcie z nią umowy. Wspólnik może być członkiem zarządu spółki z o.o., ale nie zawsze tak jest, zwłaszcza w przypadku wspólników mogących zaangażować się w działalność spółki w bardzo ograniczonym wymiarze czasowym. Z tego powodu w konstrukcji spółki z o.o. przewidziano zarząd - osoby zajmujące się bieżącą działalnością społki, żeby nie musieli tego robić wspólnicy. Pełnienie przez wspólnika stanowiska członka zarządu jest pewnym wyjątkiem od teoretycznych założeń spółki z o.o., ale dosyć często stosowanym. Istotą jest, że wspólnik wcale nie musi pełnić stanowiska członka zarządu, ponieważ może zawrzeć ze spółką z o.o. w zasadzie każdą, dopuszcalną prawem umowę, z której będą wynikały świadczenia majątkowe na rzecz wspólnika. Nasi klienci najczęściej pytają o umowy o doradztwo, będące w istocie umowami o świadczenie usług (b2b) lub też umowami zlecenia lub o pracę, zawieranych z osobami fizycznymi. Nie zawsze jest jednak najlepsze z punktu widzenia podatków. Usługi doradcze nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług (czyli podatku vat) do kwoty dwustu tysięcy złotych (podwyższoną od 1 stycznia 2026 r. do dwustu czterdziestu tysięcy), o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku o podatku od towarów i usług. Jeśli przychody wspólnika z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług nie będą przekraczać tej kwoty, sugerujemy żeby przedmiot umowy był inny, niż usługi doradcze. Na przykład, wspólnik może dobrze mówić o spółce z o.o., w której posiada udziały, świadcząc jej usługi z zakresu promocji i marketingu. Jeśli może wykonywać je zdalnie, a zarząd nie kontroluje skuteczności tych działań, zaangażowanie wspólnika w działalność spółki z o.o. może być w istocie znikoma, lub wręcz żadna, a mimo tego będzie otrzymywać wynagrodzenie ze spółki.
Powyższe nie oznacza, że wspólnik może zawrzeć każdą umowę ze spółką z o.o. w której uzyskał udziały, w szczególności nakazując zarządowi jej zawarcie lub wykorzystując dobrą relację z którymś z członków zarządu w tym celu. Co do zasady, wspólnicy dzielą zyski spółki i dokonują ich wypłaty zgodnie z przepisami dotyczącymi dywidendy, a nie poprzez umowę ze spółką z o.o. Jeśli jeden ze wspólników zasadę tą naruszy i bez zgody pozostałych wspólników, zawrze korzystną dla siebie umowę ze spółką z o.o., może zostać to uznane za działanie mające na celu pokrzywdzenie pozostalych wspólników. W szczególności, wspólnicy mogą domagać się odszkodowania, także na drodze sądowej. Jeżeli okaże się, że świadczenia wynikające z umowy zawartej przez jednego ze wspólników ze spółką z o.o., w której posiada udziały, są niewspółmierne w takim sensie, że kwota wynagrodzenia wypłacana przez spółkę z o.o. zdecydowanie przewyższa wartość tego, co wspólnik zgodnie z umową świadczy, może dojść do pokrzywdzenia samej spółki. W takim przypadku z roszczeniami odszkodowawczymi może wystąpić sama spółka, tj. jej zarząd.
Z powyższego wynika, że wspólnik, który chciałby uzyskiwać wypłaty ze spółki z o.o. na podstawie zawartej z nią umowy, zasadniczo powinien uzyskać na to zgodę pozostałych wspólników. Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie zawierają jednak wymogu uzyskania zgody zgdomadzenia wspólników na zawarcie takiej umowy. KSH wymaga takiej zgody w przypadku zawierania umów z członkami organów spółki, ale nie z jej wspólnikami. Z tego powodu istotne jest, aby w umowie spółki z o.o. wpisać postanowienie typu "Umowa ze wspólnikiem wymaga zgody zgromadzenia wspólników".
Dywidenda jest podstawowym sposobem podziału i wypłaty zysku spółki z o.o. przez jej wspólników. Słowo "zysk" wymaga podkreślenia. Jeżeli spółka z o.o. posiada majątek, np. pochodzący z wkładów wspólników, dopłat, albo innych źródeł, ale nie osiągnęła zysku w poprzednim roku obrotowym, dywidenda nie może być wypłacona. W szczególności, zgodnie z art. 189 i 190 KSH, wspólnicy nie mogą wypłacać ze spółki z o.o. kwot wniesionych wkładów, potrzebnych do pełnego pokrycia kapitału zakładowego, ani też pobierać od nich odsetek. Przepis art. 192 KSH bardzo precyzyjnie wskazuje, jaka kwota może być przeznaczona do podziału między wspólników. Kwota ta nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Obliczenie kwoty, która może być przeznaczona do podziału między wspólników, wymaga sporządzenia sprawozdania finansowego, a także podjęcia uchwały wspólników w tej sprawie. Zazwyczaj następuje to podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o., które powinno odbyć się w ciągu sześciu mięsięcy od zakończenia roku obrotowego. Rok obrotowy zazwyczaj jest równy kalendarzowemu, przez co zwyczajne zgomadzenia wspólników odbywają się do końca czerwca i obejmują rozpatrzenie sprawozdania finansowego za rok poprzedzający. Wspólnicy dowiadują się ze sprawozdania finansowego, czy spółka z o.o. osięgnęła zysk, a następnie podejmują uchwałę o jego podziale i wypłacie. W uchwale należy określić całą kwotę do wypłaty, kwotę w przeliczeniu na udział, kwotę przypadającą na każdego ze wspólników, a także termin i sposób wypłaty dywidendy. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, do dywidendy uprawnione są osoby, które były wspólnikami w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku.
Podział zysku następuje proporcjonalnie do wielkości udziałów w spółce, o ile w jej umowie nie zostało inaczej określone. Przykładowo, wspólnik A.B. posiadający 30% udziałów otrzymuje 30% kwoty zysków, którą zgromadzenie wspólników przeznaczyło do podział, a wspólnik C.D. posiadający 70% udziałów w spółce z o.o. - 70% tej kwoty. Umowa spółki z o.o. może modyfikować tą zasadę, w szczególności poprzez zapisy o udziałach uprzywilejowanych w zakresie dywidendy, o których mowa w art. 196 i 197 KSH. Wspólnicy mogą umówić się, że posiadaczowi niektórych udziałów będzie wypłacana wyższą kwota dywidendy przez czas określony lub nieokreślony. Ma to sens gospodarczy. Może to być sposób wynagrodzenia wspólnika, który udzialał świadczeń na rzecz spółki z o.o., które nie są wymienne na udziały. Na przykład, jeden ze wspólników mógł świadczyć pracę osobistą, wykonując czynności związane z zakładaniem spółki z o.o., a pozostali wspólnicy nie mają środków, żeby go za to wynagrodzić. Praca osobista nie może być przedmiotem wkładu do spółki z o.o. W takiej sytuacji wspólnicy mogą w umowie spółki z o.o. zapisać, że wynagrodzenie za wykonanie czynności związanych z zakładaniem spółki będzie wypłacone z zysków spółki w ten sposób, że na udziały wspólnika, który zakładał spółkę z o.o. przypadać będzie wyższa dywidenda. Art. 196 KSH przewiduje pewne ograniczenie co do wysokości dywidendy uprzywilejowanej. Dodatkowa kwota wypłacana w związku z uprzywilejowaniem udziału nie może wynosić więcej niż o połowa dywidendy przysługujące udziałom nieuprzywilejowanym. Może zdarzyć się też tak, że uprzywilejowanie udziałów w zakresie dywidendy następuje nie podczas zawierania umowy spółki z o.o., ale już w toku funkcjonowania spółki, poprzez zmianę jej umowy, np. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. W takich przypadkach, udziały mogą być uprzywilejowane w zakresie dywidendy z zysku, który spółka osiągnęła w latach poprzednich, ale nie przeznaczyła go do podziału i wypłaty wspólnikom. Wymogi co do zapisów umowy spółki z o.o., określających uprzywilejowanie co do niewypłaconej dywidendy za lata poprzedzające, określa art. 197 KSH.
Podział zysku spółki z o.o. pomiędzy jej wspólnikami następuje co do zasady raz w roku. Bywa to pewnym utrudnieniem dla wspólników, zwłaszcza jeżeli zysk ze spółki z o.o. jest ich źródłem utrzymania, bądź też z innych przyczyn preferują wypłacać zysk ze spółki częściej niż raz do roku. W tym celu w umowie spółki z o.o. może być przewidziane wypłacanie zaliczek na poczet dywidendy. Zgodnie z art. 194 KSH, w umowie spółki z o.o. mogą znaleźć się postanowienia, które upoważniają zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczek na poczet dywidendy, o ile spółka posiada środki wystarczające na ich wypłatę. Pozytywnej oceny, potwierdzającej że spółka z o.o. posiada wystarczające środki na wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, można dokonać tylko wtedy, gdy spółka z o.o. odniosła zysk za ostatni zatwierdzony rok obrotowy (art. 195§1 KSH). Istotne jest też, czy zarząd spółki z o.o. przewiduje, że spółka z o.o. rzeczywiście osiągnie zysk w roku obrotowym, w którym zostały wypłacone zaliczki na dywidendę. Jeżeli po upływie tego roku obrotowego okaże się, że spółka z o.o. zysku nie osiągnęła, albo okazał się on niższy, niż wypłacone zaliczki na dywidendę, wspólnicy są zobowiązani do zwrotu spółce kwot otrzymanych zaliczek na poczet dywidendy lub ich części, o którą przewyższają kwotę dywidendy za rok, w którym zaliczki zostały wypłacone. Art. 195§1 KSH określa maksymalną kwotę, która może być przeznaczona do wypłaty tytułem zaliczki na poczet dywidendy. Zgodnie z tym przepisem, zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
Sprzedaż udziałów jest dobrym rozwiązaniem, w sytuacji gdy jeden ze wspólników spółki z o.o. ma zamiar z niej wystąpić, zaś pozostali wspólnicy chcieliby kontynuować działanie spółki. Wspólnicy, którzy w dalszym ciągu planują prowadzić spółkę z o.o., są istotnie zainteresowni nabywcą udziałów, ponieważ będzie on nowym wspólnikiem. Dlatego przepisy prawa dają dotychczasowym wspólnikom pewną możliwość wpływu na wybór osoby nowego wspólnika, poprzez możliwość zastrzeżenia w umowie spółki z o.o., że zbycie jej udziałów wymaga zgody spółki, bądź ograniczyć w inny sposób (art. 182§1 KSH). Przykładowo, innym sposobem ograniczenia zbywalności udziałów może być to umowa tzw. lock-up'u, czyli zobowiązanie wspólnika, że przez określony czas nie dokona sprzedaży lub innej formy zbycia swoich udzialów w spółce z o.o. Jeśli umowa spółki uzależnia zycie udziałów w sp. z o.o. od zgody spółki, przed zawarciem umowy sprzedaży udziałów w sp. z o.o. wspólnik powinien powiadomić o tym zarząd spółki, której udziały planuje sprzedać, a także uzyskać jego pisemną zgodę na tę transakcję (art. 182§3 KSH). Zarząd może odmówić wyrażenia zgody na sprzedaż udziałów. W takim przypadku wspólnik może wystąpić z wnioskiem, aby zgodę na zbycie udziałów w sp. z o.o. wyraził sąd.
Umowa sprzedaży udziałów musi być zawarta w formie pisemnej, z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180§1 KSH). W przypadku spółek z o.o. zarejestrowanych przy użyciu systemu S24, sprzedaż udziałów może nastąpić za pomoca aplikacji tego systemu, z podpisem elektronicznym (art. 180§2 KSH). Podstawowe elementy umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. to określenie stron, przedmiotu umowy (ile udziałów i w jakiej spółce), ceny i sposobu jej płatności. Jeżeli umowa spólki uzależnia sprzedaż udziałów od zgody spółki lub w inny sposób, warto dodać postanowienia, że umowa wchodzi w życie pod warunkiem jej udzielenia przez spółkę, bądź też umowę sprzedaży udziałów poprzedzić umową przedwstępną. W umowie sprzedaży udziałów w spółce z o.o. strony powinny wskazać, która z nich powiadomi spółkę o zawarciu tej umowy. Po otrzymaniu powiadomienia, zarząd spółki z o.o. powinien zaktualizować księgę udziałów, a także złożyć wniosek o aktualizację wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 188 KSH). To powinno być wystarczające w najprostszych przypadkach.
W bardziej skomplikowanych, transakcjach o większej wartości, kluczowe znaczenie ma tzw. due dillgence, czyli analiza spółki i prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa, która odbywa się jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży udziałów. W ten sposób osoba, która nabywa udziały, uzyskuje informacje o tym, jakie składniki majątkowe i inne przedmioty, składające się na przedsiębiorstwo, te udziały reprezentują. Kupujący stara się dowiedzieć, czy cena, którą płaci za udziały, ma odzwierciedlenie w majątku, który posiada spółka. Ponieważ zakup udziału ma być źródłem zysków, ich nabywca interesuje się też potencjałem spółki, sposobem jej działania, analizami historycznymi i planami rozwoju itp. Możliwość przeprowadzenia i zakres due dillgence spółki z o.o. podlegają różnym ograniczeniom praktycznym. Przede wszstkim wiąże się z kosztami, których potencjalny nabywca udziałów nie chce ponosić w systuacji, gdy nie jest jeszcze w pełni przekonany do zakupu. Ograniczenia pojawiają się również po stronie spółki, zwłaszcza z puntku widzenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Spółka nie chce udzielać poufnych informacji osobie, która może udziałów nie kupić, ale wykorzystać zdobyte dane do działalności konkurencyjnej.
Na tym tle istotne znaczenie mają klauzule oświadczeń i zapewnień, zawierane w umowach sprzedaży udziałów w sp. z o.o. W ten sposób sprzedający składa oświadczenia o pewnych cechach spółki i jej przedsiębiorstwa, a kupujący może żądać odszkodowania, w razie gdyby okazały się nieprawdą. Przykładowo, może to być oświadczenie sprzedawcy, że przeciwko spółce nie toczą się postępowania sądowe, że nie posiada zaległości podatkowych, udzielono jej zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności i inne, które są istotne z punktu widzenia indywidualnej transakcji. Zgodnie z art. 186§1 KSH, w przypadku zbycia udziału lub jego części nabywca odpowiada wobec spółki solidarnie ze zbywcą za niespełnione świadczenia należne spółce ze zbytego udziału lub zbytej części udziału. Kolejny paragraf tego artykułu stanowi, że odpowiedzialność ta przedawnia się w ciągu trzech lat, licząc od dnia, w której zgłoszono spółce zbycie udziału. Nie oznacza to, że sprzedawca i kupujący udziały są odpowiedzialni za zobowiązania spółki przez kolejne trzy lata po zawiadomieniu spółki o zawarciu umowy sprzedaży. To zbyt szerokie pojęcie, odpowiedzialność sprzedającego i kupującego, o której mowa przywołanym przepisie, ogranicza się do wybranych źródeł, np. takich jak dopłaty lub powtarzające się świadczenia niepieniężne, wynikające ze sprzedawanych udziałów.
Przede wszystkim należy jednak zauważyć, że art. 188 KSH dotyczy odpowiedzialności sprzedającego i kupującego udziały względem spółki, nie zaś względem siebie. Te zasadniczo regulują przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi w umowie sprzedaży. W tym kontekście należy ponownie odwołać się do postanowień umownych, zawierających oświadczenia i zapewnienia dotyczące spółki i jej przedsiębiorstwa. Stanowią informacje przekazywane przez sprzedawcę o istotnych cechach spredawanego przedmiotu niematerialnego w postaci udziałów. Jeżeli okażą się nieprawdziwe, nabywca udziałów może dochodzić rozwiązania umowy, obniżenia zapłaconej ceny lub innych roszczeń, na zasadach podobnych do tych, stosowanych w obrocie towarami konsumenckimi. Te zaś przyznają spore uprawnienia nabywcy i nie są specjalnie przystosowane go sprzedaży praw, takich jak udziały w spółce z o.o. Dlatego w umowach sprzedaży udziałów w sp. z o.o. często pojawiają się postanowienia, które modyfikują, uzupełniają, bądź wyłączają przepisy dotyczące odpowiedzialności za wady.
Zawarcie umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wymaga poniesienia pewnych kosztów. To, po pierwsze, opłata notarialna za poświadczenie podpisów pod umową, która może wynosić od kikudziesięciu do kilkuset złotych. W związku z zawarciem umowy powstaje zobowiązanie nabywcy do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% rynkowej wartości udziałów. Opłata za wpis zmiany wspólnika w KRS wynosi 350 zł i powinna zasadniczo obciążać spółkę.
Dobrowolne umorzenie całości lub części udziałów w spółce z o.o. jest jedym ze sposobów wypłat ze spółki na rzecz wspólników, określanym przepisami Kodeksu spółek handlowych. Możliwe jest też przymusowe umorzenie udziałów, w takim sensie, że wspólnik którego udziały są umarzane, nie wyraża na to zgody. Taka sytuacja nie zawsze jest próbą wyeliminowania jednego lub większej liczby wspólników mniejszościowch ze spółki, choć czasem może do tego doprowadzić. Umorzenie udziałów w każdym przypadku wymaga uchwały wspólników podjętej w drodze głosowania. Wspólnicy mniejszościowi mogą zostać przegłosowani i pozbawieni części lub wszystkich udziałów ze względu na przegraną w głosowaniu podczas zgromadzenia wspólników. Zgodnie z art. 199§4 KSH, umowa spółki z o.o. może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. jest prawnie dopuszczalne wtedy i tylko wtedy, gdy stanowią tak postanowienia zawarte w umowie tej spółki. Zgodnie z art. 199§2 KSH, umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie. Za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.
Umorzenie udziału w spółce z o.o. co do zasady wymaga zmiany umowy spółki w części określającej wysokość kapitału zakładowego, poprzez obniżenie tej kwoty o wartość umorzonych udziałów. Obniżenie kapitału zakładowego odbywa się zgodnie z przepisami art. 263 - 265 KSH i wymaga powiadomienia wierzycieli, a także wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do umorzenia dochodzi z czystego zysku spółki z o.o. Powoduje to, że kwota wszystkich udziałów łącznie jest niższa, niż kwota wskazana jako kapitał zakładowy. Wspólnicy moga podjąć uchwałę określającą w jaki sposób zostanie uzupełniona w ten sposób powstała różnica finansowa, jednakże w świetle art. 199§6 KSH nie ma takiego obowiązku. Oznacza to, że w takiej sytuacji spółka z o.o. może funkcjonowac mimo różnicy pomiędzy sumą wartości udziałów a wysokością kapitału zakładowego.
Zakończenie działalności i likwidacja spółki z o.o. w niektórych przypadkach traktowane jest jako sposób wypłacania zysku przez jej wspólników. Ma to przede wszystkim miejsce wtedy, gdy spółka z o.o. zawiązywana jest na czas określony. Odpowiada to niektórym praktykom rynkowym, np. wykorzystywania formy spółki z o.o. w charakterze konsorcjum na potrzeby wspólnego występowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Umowa spółki z o.o. może przewidywać, że spółka rozwiązuje się, jeżeli nie zostanie wybrana wykonawcą w tym postępowaniu. Oczywiście możliwa jest też sytuacja odwrotna, w której, np. wspólnicy umawiają się na sprzedaż partii towarów określonej wielkości, zaś po tym, gdy im się to uda, dzielą się zyskiem i rozwiązują spółkę. Określony czas obowiązywania umowy spółki z o.o. nie musi być wyznaczony jako data. Rozwiązanie spółki z o.o. może powodować także przyczyna określona w jej umowie jako określone zdarzenie, np. utrata zezwolenia na prowadzenie działalności. Z ekonomicznego punktu widzenia, zagadnienie likwidacji spółki z o.o. to pytanie o koszty wyjścia z rynku. Ma ono istotne znaczenie w procesie inwestycyjnym, zwłaszcza przy ocenie ryzyka. Inwestorzy zazwyczaj potrzebują informacji o tym, co stanie się w przypadku niepowodzenia ich inwestycji, a zwłaszcza w jaki sposób mogą odzyskać część swojego majątku, z jakim kosztem wiąże się likwidacja spólki z o.o. oraz jak długo trwa.
Czas trwania i ilość obowiązków, związanych z likwidacją spółki z o.o. jest wnikiem starcia dwóch wartości. Pierwsza z nich sugeruje łatwość, efektywność i niski koszt likwidacji spółki z o.o., druga zaś - uwzględnienie potencjalnych roszczeń wierzycieli. Prawodawca stara się niedopuszczać do sytuacji, w których spółki z o.o. mogą być szybko zakładane i likwidowane tylko po to, żeby unikać spłacania swoich długów. W świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości przeprowadzenia likwidacji spółki z o.o. w czasie krótszym niż 6 miesięcy. W trakcie likwidacji spółka z o.o. powinna upłynnić swój majątek, czyli sprzedać posiadane nieruchomości, ruchomości i prawa, a z uzyskanych kwot spłacić swoje długi. Od momentu otwarcia likwidacji, do czasu jej zakończenia, wspólnicy nie mogą dokonywać podziału zysku ze spółki. Podziałowi między wspólników podlega kwota po spłacie wszystkich długów spółki z o.o.
Artykuł przedstawia kluczowe zagadnienia niezbędne do zrozumienia finansów w spółce z o.o. Zagadnienia te zostały przedstawione w postaci sposobów wnoszenia majątku do spółki z o.o. oraz wypłaty zysków z niej, a także jako kluczowe przepisy mogące ograniczać swobodę zarządu przy dokonywaniu czynności w imieniu spółki, mających znaczenie dla jej majątku. Zagadnienia te wynikają z podstawowych założeń, wielelokrotnie podkreślanych w treści artykułu, że spółka jest odrębną osobą od wspólników i ma charakter fikcji prawnej szczególnego rodzaju. Charakter ten sprawia, że czynności związane z obrotem majątkiem, w które zaangażowana jest spółka z o.o., wymagają podstawy w postaci przepisów prawnych, postanowień umowy spółki lub uchwał wspólników. Z tych samych założeń korzysta prawo podatkowe, zgodnie z którym spółka z o.o. jest odrębnym podatnikiem od jej wspólników lub członków organów.
W artykule omówiono sposoby wnoszenia majątku do spółki takie jak umowa pożyczki lub darowizny wspólnika na rzecz spółki, w której posiada udziału, wpłaty na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, powtarzające się świadczenia niepieniężne, dopłaty, a także wspomniano o innych sposobach dokapitalizowania spółki z o.o. jak dotacje i obligacje. Artykuł przedstawia obowiązki kodeksowe, sprawozdawcze, rachunkowe i podatkowe, związane z uczestnictwem spółki z o.o. w obrocie gospodarczym. W zakresie wypłacania majątku ze spółki z o.o. artykuł omawia wynagrodzenie z tytułu umowy wspólnika ze spółką z o.o., w której posiada udziały, dywidendę i zaliczki na poczet dywidendy, sprzedaż udziałów, umorzenie udziałów oraz likwidację spółki z o.o. Informacje te mogą być przydatne w szczególności wspólnikom oraz członkom organów spółek z o.o. Należy jednak zauważyć, że pomimo sporej ich ilości, jest to tak właściwie zalążek wiedzy na ten temat, zagadnienia kluczowe, a w niektórych miejscach artykułu zastosowano pewne uproszczenia, zmierzając bardziej do wyjaśnienia znacznienia przepisów, niż przytoczenia wszystkich szczegółów. Dlatego każda sprawa prawna wymaga indywidualnej analizy.
PRZYGOTOWANIE UMOWY I ZŁOŻENIE WNIOSKU O REJESTRACJĘ SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ZOBACZ WIĘCEJ
PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI I ZŁOŻENIE WNIOSKU O PODWYŻSZENIE KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO SPÓŁKI Z O.O. ZOBACZ WIĘCEJ
PRZYGOTOWANIE UCHWAŁY O DOPŁATACH WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI Z O.O. ZOBACZ WIĘCEJ
PRZYGOTOWANIE UMOWY POŻYCZKI WSPÓLNIKA NA RZECZ SPÓŁKI Z O.O. W KTÓREJ POSIADA UDZIAŁY ZOBACZ WIĘCEJ
PRZYGOTOWANIE UMOWY SPRZEDAŻY UDZIAŁÓW W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ZOBACZ WIĘCEJ